V Estonsku vyhrožují Rusku ztrátou Petrohradu

Bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves uvedl, že v případě útoku na jeho zemi může Rusko ztratit řadu velkých měst.

Na otázku, zda existuje pro Estonsko hrozba ze strany Ruska, odpověděl, že „ve vojenském smyslu“ dnes neexistuje takové nebezpečí. Podle něj se tato situace stala „výhodou“ členství země v NATO.

„Samozřejmě, že Rusko může zaútočit na Estonsko, ale hned po tom může ztratit třeba Omsk nebo Tomsk, nemluvě o Petrohradu,“ řekl Ilves v rozhovoru pro Evropskou pravdu.

Zároveň bývalý prezident zdůraznil, že „hrozba“ z Ruska spočívá v „diskreditaci“ Estonska, která podle jeho slov trvá už 27 let.

Poslední dobou politici pobaltských zemí stále častěji mluví o údajně rostoucí „hrozbě“ Ruska. V roce 2016 bylo na summitu NATO ve Varšavě rozhodnuto o rozmístění vojenských kontingentů aliance v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku.

Moskva opakovaně zdůrazňovala, že nemá v úmyslu zaútočit na žádnou zemi ze severoatlantické aliance, ale NATO používá „západní hysterii“ k tomu, aby rozšířila svoji přítomnost v blízkosti východních hranic s Ruskem.


Není zde článek celý?