V Kyjevě promluvili o pokusech Ukrajiny oklamat MMF

Ukrajinský zákon o protikorupčním soudu, který nabyl platnosti ve čtvrtek, je pokusem o oklamání Mezinárodního měnového fondu (MMF), soudí představitelé stran Lidová fronta a Svépomoc.

Poslanec Rady za Svépomoc Jegor Sobolev například prohlásil, že prezident Petro Porošenko zfalšoval jednu kapitolu zákona. Podle Soboleva se v textu zákona píše, že všechny běžné záležitosti Národní protikorupční kanceláře Ukrajiny (NABU), jejichž projednání bylo zahájeno u obyčejných soudů první instance, budou rovněž ukončeny také u nich, a nikoli v odvolací komoře protikorupčního soudu.

Poslanec zdůraznil, že parlament „za to nehlasoval“.

„Zfalšovaný text podepsal předseda právního výboru Rady Ruslan Knjazevyč, předseda Andrij Parubij a samotný Porošenko. Také již projednal tento problém s ředitelem NABU Arťjomem Sytnikem. Budeme hledat řešení. Tento falzifikát sám o sobě svědčí o tom, jak se vysocí korupčníci bojí Protikorupčního soudu,“ napsal poslanec na Facebooku.

Zdroj RT ve straně Lidová fronta zase poznamenal, že soudy všeobecné jurisdikce jsou podřízeny prezidentskému okolí a o všech otázkách rozhoduje vlivný poslanec za blok Petra Porošenka, Oleksander Granovský.

MMF si myslí, že dobrovolně poskytneme souhlas na zřízení Protikorupčního soudu. To ale přetrhá všechny vztahy v politice, jež se drží pouze na zárukách nedotknutelnosti. Jak se dá dál pracovat s partnery, když mohou být zítra zatčeni?“ poznamenal.

Zdroj se domnívá, že MMF poskytne Ukrajině úvěr, protože „spatří zahájení procesu boje s korupcí a není důležité, že jde o pouhou imitaci“.


Není zde článek celý?