V NATO přiznali ztrátu převahy ve vzduchu

V NATO přiznali, že se nadále nemohou spoléhat na převahu ve vzduchu a musejí počítat s tím, že vzdušný prostor se může ocitnout pod kontrolou nepřítele. O tom se hovoří v nové strategii vzdušných sil aliance, píše National Interest.

NATO přiznává, že skončily časy, kdy bylo možné v klidu létat v nebi nad Afghánistánem, Libyí či Srbskem. V materiálu stojí, že dříve byl jedinou hrozbou pro NATO Sovětský svaz, nyní ovšem letectva zemí aliance „musí být připraveny čelit vyhnaneckým zemím, teroristickým organizacím a kybernetickým hrozbám“, a také rostoucí vojenské moci ruských sil.

„Situace se může vyvinout tak, že převahu ve vzduchu nebude možné garantovat v samém začátku operací či, v případě jejího získání, nebude dlouho trvat,“ stojí v dokumentu. Také se píše, že dny, kdy bylo možné provádět letecké útoky v naprostém bezpečí, jsou u konce: objevily se rozvinutější systémy protivzdušné obrany, a postavit se do cesty letounům mohou i kybernetické zbraně. „Vojska musejí být schopná pokračovat v práci, nehledě na existenci a další rozšiřování podobných prostředků,“ stojí ve strategii.

Současně s tím v alianci poukázali na to, že „vítězství v informační válce může být stejně důležité, jako vítězství ve vzduchu“. Dokument vyzývá NATO zlepšit obranu svých systémů od kybernetických útoků a aktivněji využívat nové technologie, a to i bezpilotní létající aparáty a přesné zbraně.


Není zde článek celý?