V Polsku promluvili o právu požadovat od Ruska snížení cen za plyn

Stockholmská arbitráž přiznala právo polské ropné a plynárenské společnosti PGNiG požadovat snížení ceny za ruský plyn, stojí v publikované tiskové zprávě polské společnosti.

„Arbitrážní soud ve Stockholmu přiznal důvody PGNiG a v odděleném rozhodnutí přiznal, že existují důvody zakotvené ve smlouvě, jež dávají právo PGNiG požadovat snížení ceny v dlouhodobém kontraktu, na základě kterého Gazprom dodává plyn do Polska,“ stojí ve zprávě.

„Soud vyhověl klíčovým argumentům PGNiG, které poukazují na nezbytnost snížení smluvní ceny a odmítl důvody Gazpromu, které směřovaly na ochranu existujících, netržních podmínek platby v Jamalském kontraktu. S pocitem uspokojení přijímáme rozhodnutí soudu, které potvrzuje právo PGNiG na snížení smluvní ceny, a očekáváme její snížení na úroveň tržní ceny během pozdějšího stádia procesu,“ cituje tisková služba ředitele PGNiG Piotra Woźniaka.

Kontrakt byl podepsán v roce 1996 a počítá s dodávkami až 10 miliard kubických metrů plynu ročně do Polska. Dohoda je platná do roku 2022.

Na arbitráž se polská společnost obrátila v roce 2015. Podle jejího názoru neodpovídá cena plynu tržní úrovni.


Není zde článek celý?