V Turecku promluvili o napětí ve vztazích s USA kvůli F-35

Washingtonská jednání o otázce zablokování dodávek stíhaček páté generace F-35 pro Ankaru jako odpověď na nákup ruských protivzdušných systémů S-400 ze strany Turecka vyvolávají napětí v turecko-amerických vztazích, prohlásil turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Cavusoglu před pondělním setkáním s americkým ministrem zahraničních věcí.

„Mezi Washingtonem a Ankarou skutečně existuje napětí ohledně kontraktu na dodávky stíhaček páté generace. Nestojí za to ale zapomínat, že Turecko ještě před smlouvou s Ruskem projednávalo téma nákupu protivzdušných systémů se svým spojencem — USA. Washington je nám nechtěl prodat. Tak jsme museli začít jednat s Ruskem. Pokud jsou USA dnes připraveny prodat Turecku tyto systémy, tak jsme připraveni je koupit,“ řekl turecký ministr na setkání organizovaném Turecko-americkou národní koordinační komisí. Cituje agentura Anadolu.

Tiskoví mluvčí tureckého ministerstva zahraničních věcí dříve prohlásili, že S-400 je pro Turecko nezbytný systém pro řešení krátkodobých úkolů ve sféře protivzdušné obrany. V dlouhodobé perspektivě Ankara pokračuje v jednání s USA o nákupu protivzdušných systémů Patriot.


Není zde článek celý?