V USA byl rodák z Ukrajiny odsouzen za nezákonný export technologií do Ruska

Vystěhovalec z Ukrajiny a občan USA Vladimir Nevidomy byl odsouzen ke 26 měsícům vězení poté, co uznal svou vinu ze spiknutí za účelem nezákonného exportu technologií dvojího určení do Ruska, oznámilo ministerstvo spravedlnosti USA.

„Dvaatřicetiletý Vladimir Nevidomy ze státu Florida byl odsouzen ke 26 měsícům vězení s následujícím tříletým dohledem za spiknutí pro nezákonný export do Ruska noktovizorů a termokamer vojenského určení a také munice,“ píše se v prohlášení.

Nevidomy uznal dříve u soudu svou vinu ze spiknutí za účelem nezákonného exportu technologií dvojího určení do Ruska. Podle soudních spisů se v roce 2013 spojili s Nevidomým klienti z Ruska a poprosili, aby jim zaslal z USA vzorky noktovizorů, mj. pro pušky, a detaily munice.

Nevidomy nakoupil některé vzorky, peníze mu na to převedli prostřednictvím čínské a lotyšské banky. Poté poslal zboží do Ruska a neuvedl, komu ve skutečnosti patří. Jedna ze zásilek byla zadržena na americké celnici a poté byl Nevidomy zadržen. Zmíněné zboží má být při vývozu povinně licencováno na MZV.


Není zde článek celý?