V USA promluvili o možnostech jaderných zbraní vyvíjených proti Rusku

V USA vyhlásili zahájení vývoje perspektivních jaderných zbraní malé síly, píše Warrior Maven.

Podotýká se, že jde o vývoj okřídlené rakety námořního umístění s jadernou bojovou hlavicí a také okřídlených raket velkého doletu odpalovaných z ponorek. V rezortu předpokládají, že nové projekty umožní volbu mezi různými variantami odvety potenciálnímu nepříteli.

Portál zdůrazňuje, že vývoj zbraní malé síly pokládají mnozí američtí experti za důležitý činitel „zadržování Ruska“ pomocí taktiky „eskalace kvůli deeskalaci“ situace.

Jak oznámil portálu ředitel informačního projektu o jaderných zbraních Federace amerických vědců Hans Kristensen, většinu konkrétních technických konfigurací bude ještě třeba určit, v Pentagonu však už předložili počáteční projekt vyvíjených zbraní.

Podle jeho slov je místo vývoje unikátních jaderných zbraní malé síly možná také varianta vybavení balistických raket Trident D5 odpalovaných z ponorek bojovými hlavicemi malé síly W76-2.

Nové bojové hlavice je naplánováno vyvinout na základě V76-1 díky odstranění termonukleárního paliva (uranu, lithia a deuteria). V důsledku toho zůstane jenom plutoniový zapalovač a energetický výtěžek nové zbraně se sníží z jednoho sta na pět až šest kilotun TNT.

„To je mnohem jednodušší, než vyvíjet zcela novou bojovou hlavici,“ zdůrazňuje Kristensen.

V Pentagonu poukazují na to, že taková varianta si nevyžaduje vývoj nových jaderných bojových hlavic a nepřivede ke zvýšení jaderných zásob, a odpovídá tedy závazkům USA z nešíření zbraní hromadného ničení.


Není zde článek celý?