Ve WTO navrhli, aby byl vytvořen mechanismus odvolání bez ohledu na názory USA

Ministr ekonomického rozvoje RF Maxim Oreškin prohlásil, že některé členské země Světové obchodní organizace (WTO) navrhly, aby byl vytvořen mechanismus odvolání v obchodních sporech, který by nedovoloval USA blokovat její rozhodnutí a poškozovat tak stanoviska ostatních států.

„Navrhly, že je nutné vytvořit mechanismus bez ohledu na stanovisko USA, který by vyřešil ty případy, které jsou předkládány této odvolací komisi. Budeme na tom pracovat,“ řekl ministr.

Upřesnil, že zatím organizace prakticky nemůže přijímat rozhodnutí kvůli stanovisku USA a většinou jsou blokována rozhodnutí spojená se správným fungováním odvolací komise, kterou tvoří sedm osob.

„Ze sedmi členů komise nyní zůstali pouze tři, a pokud nebudou zvoleni noví členové (tři je minimální počet, který se má účastnit projednávání otázek), už v roce 2019 může dojít k situaci, kdy tento mechanismus přestane fungovat,“ uvedl Oreškin.

Předtím francouzský ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire hovořil o nutnosti „zásadně přehodnotit“ základy WTO.

Dne 1. června začal v USA platit zákon o zavedení cla na hliník a ocel z Evropy, Kanady a Mexika.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že Evropská unie přijme odvetná opatření v souvislosti s akcemi USA.


Není zde článek celý?