Vědci zjistili, co zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby u lidí středního věku

Dvě studie zveřejněné tento týden spojují vysoký krevní tlak u lidí středního věku s vyšším rizikem neurologického poškození, včetně Alzheimerovy choroby a dalších druhů demencí.

Lidé s vyšším krevním tlakem mají podle vědců v Evropě zvýšené riziko demence. Vědci z Itálie prokázali neurologické poškození vyvolané vyšším krevním tlakem pomocí MRI skenování, a můžou být první, kdo tak učinili.

Předchozí výzkum spojil vysoký krevní tlak s progresivním poškozením vnitřních orgánů. Další studie zjistily, že většina onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a podobné druhy demencí nejsou spojeny s genetikou, jak se předpokládalo dříve, nýbrž s chronickou expozicí vaskulárních rizikových faktorů.

Vědci zjistili, že padesátileté pacienty, kteří měli systolický krevní tlak 130 mmHg nebo vyšší, měli o 45 % vyšší riziko vývoje demence než pacienti s nižším krevním tlakem ve stejném věku. A to i přesto, že zkoumaní padesátiletí lidé žádné jiné problémy se srdcem nebo krví neměli. Spojení mezi vysokým krevním tlakem a demencí se už neobjevovalo u lidí mezi 60 a 70 lety.

Vědci v obou studiích tvrdí, že je zapotřebí provést více průzkumů. Chtějí totiž zjistit ideální hladinu krevního tlaku, která nebude zvyšovat riziko demence.


Není zde článek celý?