Vědci zjistili nebezpečí dlouhého spánku

Japonští vědci zjistili, že příliš krátký a příliš dlouhý spánek zvyšuje u lidí starších 60 let riziko demence a předčasného úmrtí. S jejich závěry se lze seznámit na portálu EurekAlert!.

Průzkumu se zúčastnilo 1 517 lidí, kteří byli sledováni 10 let. Za tuto dobu se u 294 dobrovolníků vyvinula demence a 282 zemřelo. Ukazatelé demence a úmrtnosti byly s ohledem věku a pohlaví vyšší u těch, kteří spali méně než pět nebo více než 10 hodin denně, v porovnání s těmi, kteří spali 5-6,9 hodin.

Vědci z Boulderovy univerzity, stát Colorado, dříve zjistili, že pouhý pár nocí bdění dokáže porouchat vnitřní hodiny více než sto různých bílkovin, včetně sloučenin souvisejících s látkovou výměnou a obsahem cukru v krvi.

Vědci pozvali k účasti na experimentu šest zdravých mužů ve věku do 30 let. Strávili 6 dní v uzavřené místnosti a lékaři monitorovali jejich aktivity, dietu, spánek a množství získaného světla. První dva dny měli účastníci normální režim, pak jim ho postupně změnili opačně: aktivita a stravování v noci a osmihodinový spánek ve dne.

Každé 4 hodiny odebrali medici mužům vzorky krve. Přístroj vyvinutý na Boulderově univerzitě umožnil poznat „rozvrh“ činnosti více než tisíce bílkovin. Bylo zjištěno, že změna harmonogramu způsobila deformaci ve 129 sloučeninách.


Není zde článek celý?