VEŘEJNÉ VYHLÁŠENÍ ROZSUDKU UKRAJINSKÉHO LIDOVÉHO TRIBUNÁLU

KODAK Digital Still CameraNa Divadelním náměstí v centru Lugansku se 22.6.2018, v den 77.výročí napadení Sovětského svazu hitlerovským Německem, konalo lidové shromáždění, na kterém byl vyhlášen rozsudek Ukrajinského lidového tribunálu (ULT), který vyšetřoval válečné zločiny režimu Petra Porošenka proti občanům Ukrajiny. ULT vznikl 15.3.2018 z iniciativy občanů Ukrajiny, žijících v Doněcku a Lugansku. ULT pracuje v souladu s ukrajinskými zákony i s normami mezinárodního práva. Členy ULT jsou tři soudci, lidový žalobce, lidový obhájce a dvanáct přísedících.

ULT se zabýval zločiny spáchanými nejen Porošenkem, ale také vysokými představiteli jeho režimu, zejména předsedou Rady národní bezpečnosti Ukrajiny (SBU) Alexandrem Turčynovem, ministrem obrany Stěpanem Poltorakem, vrchním velitelem ozbrojených sil Ukrajiny Viktorem Muženkem, bývalým předsedou SBU a předsedou Nejvyšší rady Ukrajiny Andrejem Parubým, ministrem vnitra Arsenem Avakovem, premiérem Vladimirem Grojsmanem, bývalým premiérem Arsenijem Jaceňukem a dalšími. Obvinění bylo vzneseno proti osmi činitelům zločinného režimu Porošenka za použití ozbrojených sil proti svým občanům, za založení nezákonných ozbrojených skupin, za mučení, loupeže a krádeže, za propagaci války, za blokádu Donbasu a za genocidu.

Pod tribunou byly vyvěšeny velké fotografie osmi hlavních válečných zločinců. Na náměstí se shromáždilo obrovské množství lidí nejen z Lugansku, ale i z dalších měst a obcí LLR, např. z Krasnodonu, Alčevska, Roveněk, Perevalska, Krásného Luče, Antracitu, Brjanky, Stachanova, Kirovska, Pervomajsku, Frunze, Slavjanoserbska, Lutugina, Sverdlovska. Mezi lidmi byla přítomna i hlava LLR Leonid Pasečnik. Lidé nesli fotografie občanů, zabitých v občanské válce, fotografie zabitých dětí, transparenty s hesly, odsuzujícími vraždění občanů Donbasu, žádajícími potrestání válečných zločinců a okamžité ukončení války a vyjadřující odhodlání ubránit svou zemi před ukrajinskými fašisty.

Shromáždění začalo zvukem sirény-signálem leteckého poplachu. Předseda shromáždění připomněl občanům události na Majdanu, státní převrat v Kyjevě a agresi proti Donbasu. Další řečník poukázal na souvislost s 22.6.1941, dnem začátku Velké vlastenecké války. Poté přítomní uctili minutou ticha padlé ve Velké vlastenecké válce a v současné válce na Donbasu. Na velkých obrazovkách běží videa s výroky obviněných. Lidé, postižení agresí Kyjeva, vyprávějí o zločinech režimu Porošenka. Shromáždění lidé žádají pro obviněné nejvyšší trest. Soudci přečetli obvinění obžalovaných a rozhodnutí o jejich vině. Nakonec přečetli rozsudek. Všech osm obžalovaných bylo odsouzeno k doživotnímu odnětí svobody a konfiskaci veškerého majetku. Rozsudek se setkal s bouřlivým souhlasem shromážděných. ULT postoupí rozsudek Mezinárodnímu soudnímu dvoru, Úřadu zvláštního poradce OSN pro předcházení genocidě a dalším mezinárodním organizacím, zabývajícími se lidskými právy, aby přijaly opatření k naplnění rozsudku.

Atmosféra shromáždění byla nádherná. Občané LLR dali jasnou odpověď ukrajinskému zločinném režimu.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR

Není zde článek celý?