VIDEO: Den daňové svobody v červnu? Nesmysl, říká Radomil Bábek

Minulý týden proběhla v médiích zpráva o symbolickém Dni daňové svobody. Má to být předěl mezi dobou, po kterou zaměstnanci pracují pro stát a tou částí roku, kdy už pracujeme “na sebe”. Podle Podnikatelských odborů není dnem daňové svobody ani 25.5., kdy slavil Andrej Babiš, ani 23.6., což je datum z posledních zpráv. Skutečné datum letos připadne až na polovinu září.

Zaměstnanci odvádí státu mnohem více, než jen daně z příjmu a odvody z mezd, s kterými počítají ostatní modely při určení Dne daňové svobody. Přičemž už tak přenechá občan státu téměř polovinu ceny své práce. Je nutné počítat, co vše ještě pošle zaměstnanec státu, připomínají Podnikatelské odbory.

„Zdaněnou polovinu svých peněz, si zaměstnanec odnáší domů a jde s ní platit. A ze všech nákupů a plateb pak státu odevzdává další a další daně. Nakoupí potraviny? Ze všeho 15 % státu. Koupí si oblečení, elektroniku, sportovní potřeby, nábytek, dovolenou? Pokaždé dá státu 21 %. Zaplatí za elektřinu? 21 % z ceny jde státu. A potom spotřební daně, poplatky za každý úkon státu, parkovací zóny, kolky,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek a dodává, “Den daňové svobody v první půlce roku je utopií.”

Podnikatelé také upozorňují, že do výpočtů není zahrnut ani čas, který zejména živnostníci a drobní podnikatelé musí věnovat státu, jeho institucím a požadavkům. „Zavádění EET, pravidelná kontrolní hlášení, legislativa související s GDPR nebo stále častější fyzické kontroly úředníků, a samozřejmě veškerá evidence a výběr daní a odvodů pro stát – to všechno stojí podnikatele desítky i stovky hodin ročně, které nemohou věnovat tomu, co je živí. Pracujeme pro stát zdarma, tomu se dříve říkalo robota, myslím.” doplňuje Radomil Bábek.

Na extrémní daňové zatížení práce upozorňují Podnikatelské odbory opakovaně. Hodnota všeho, co si zaměstnanec za vydělané peníze koupí, je podle nich ve skutečnosti ubohých 30 % z ceny jeho práce. Tlak na zaměstnavatele, aby zvyšovali mzdy, je tak hlavně tlakem na vyšší příjmy pro nenasytnou státní mašinérii, upozorňují Podnikatelské odbory.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?