Vláda bude okrádat církve. Co na to Duka, který v MF DNES tvrdil, že to není možné?

Neuplynul ani měsíc od pozoruhodného rozhovoru kardinála Dominika Duky, který poskytl deníku MF DNES, jenž patří do Babišova holdingu Agrofert. Arcibiskup tehdy couval od své kritiky prezidenta Miloše Zemana, prohlásil, že se příliš mluví o kauze Čapí hnízdo a bagatelizoval problém zdanění církevních restitucí. Jenže – nová vláda přichází a s ním i okradení těch, kteří už jednou okradeni byli.

Duka v rozhovoru řekl: „Žádné církevní restituce neproběhly, částečné odškodnění a částečné majetkové vyrovnání je součástí jednoho zákona z 90. let federálního shromáždění. Odškodnění se nemůže zdaňovat, je to trochu úlitba těm, kteří měli tenhle požadavek, těm, kteří měli ten sjezd. (KSČM, pozn. red.)“ Ana argument, že právě zdanění má vláda ve svém programovém prohlášení, dodal: „Vláda to nemůže prosadit, z právního hlediska všechny posudky říkají, že to není myslitelné.“

Realita ale přichází rychleji, než by si možná i Duka představoval. Komunisté, kteří po debaklu kolem zahraničních misí potřebují vypadat, že alespoň něco ze svých programových tezí prosadili, veřejně tvrdí, že v žádném případě nepodpoří kabinet, který by zdanění restitucí odmítal. A vznikající koalice? Ta je neodmítá ani omylem.

Předseda ČSSD k výrokům komunistů na Twitteru uvedl: „K projednávání církevních restitucí ve Sněmovně: návrh zákona na zdanění náhrad poslanci ČSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit.“ Andrej Babiš se k věci přiklání stejně tak.

Podle pana kardinála není možné, aby podobná věc v právním státě proběhla. Až proběhne (protože to je realita), možná nastane čas, aby si i Duka uvědomil, že v právním státě tak úplně nežijeme. Ale možná místo toho zase vystoupí v Babišových novinách a řekne, že je to nějaká kauza, o které se příliš mluví.

Těžko říct.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?