Vůdce pravicové strany říká, že Švédsko přestane být „blonďaté a modrooké“

Předseda nacionalistické strany Švédští demokraté Jimmie Åkesson překvapil, když se distancoval od biologického pohledu na švédský lid. Podle něj původ nebo vzhled je pouze vedlejším faktorem, který určuje, zda se člověk může přizpůsobit a přijat společnou národní identitu.

V rozhovoru pro Švédské rádio Jimmie Åkesson, předseda nacionalistické strany Švédští demokraté, rázně odmítl striktně biologický přístup, který definuje švédský národ. Podle něj se Švédsko již nestane zemí, která je blonďatá a modrooká. Říká, že to není ani žádoucí. Podle něj stačí, pokud se člověk přizpůsobí k švédskému způsobu života. Původ nebo místo narození není důležité, tvrdí politik.

„Podporujeme otevřenou švédskou identitu, ve které se člověk může nakonec stát Švédem,“ řekl Åkesson.

Podle něj se země nikdy nevrátí do pomyslného stavu Bullerbynu, smyšlené vesnice dětské spisovatelky Astrid Lindgrenové, která dala vzniknout pojmu „Bullerbynský syndrom“ — idealizovanému Švédsku, které znázorňuje idylickou vesnickou krajinu s blonďatými lidmi.

Jak tvrdí politik, cílem je vytvoření soudržné společnosti bez konfliktů. Přitom musí existovat velký stupeň asimilace, během které se každý stane součástí švédského lidu.

„Pokud sem přijdete, musíte se přizpůsobit většině, co se základních norem a hodnot týče,“ vysvětluje svůj postoj Åkesson.


Není zde článek celý?