Welt: Pracovníci z Východní Evropy jsou příčinou uhnívání německých jahod

Vzhledem k růstu ekonomiky ve Východní Evropě, v Německu chybí sezonní pracovníci, kteří by sbírali jahody a chřest. Proto část hojné úrody v letošním roce uhnívá na polích, uvádí Die Welt.

Kvůli letošnímu rekordnímu teplu v Německu došlo k obrovské sklizni jahod a chřestu. Přivedlo to ale k poklesu cen, což negativně ovlivňuje mnoho farem. Navíc farmáři trpí nedostatkem pomocníků při sklizni a to kvůli ekonomickému boomu v zemích Východní Evropy.

Podle dat Ministerstva financí Německa způsobil ekonomický růst Polska a Rumunska snížení zájmů k sezonním pracím v Německu

Pokusy přilákat uprchlíky nebo nezaměstnané na sklizeň „nepřinesly pozitivní výsledky“, uvedl generální ředitel Asociace zaměstnavatelů v zemědělství GLFA Burkhard Möller. 

Podle Möllera „mnozí uprchlíci dávají přednost pobytu v městských oblastech“. Jak uvedl generální ředitel Asociace jižních německých plantáží chřestu a jahod Simon Schumacher, „uprchlíci usilují o dlouhodobou integraci, a proto byli nespokojeni se sezónní prací“.


Není zde článek celý?