Z Pohořelic do Brna vyrazil pochod smíření mezi Čechy a sudetskými Němci

Za poslední květnové noci roku 1945 bylo na dvacet tisíc Brňanů německého jazyka – starců, žen a dětí – vyhnáno ze svého domova. Více než 1700 jich náročnou cestu k rakouským hranicím nepřežilo, proto tento poválečný exces vstoupil do dějin jako tzv. brněnský pochod smrti. Na uctění jejich památky se v Brně každý rok koná Pouť smíření, kterou jako obvykle nevynechal ani primátor Petr Vokřál. | FOTO: Stránky primátora Brna

Pohořelice – Asi 250 lidí se v sobotu vydalo pěšky na dvaatřicetikilometrovou Pouť smíření z Pohořelic do Brna. Jde o připomínku obětí poválečného odsunu německy mluvícího obyvatelstva z Brna.

Trasa vede přes místa, kudy museli jít Němci vyvádění z města, ovšem symbolicky v protisměru. Jaroslav Ostrčilík ČTK za pořadatele řekl, že na brněnské Mendlovo náměstí by mohlo dojít 500 až 700 lidí. Akce se koná jako součást festivalu Meeting Brno.

Také letošní pouť zahájilo shrnutí událostí z května 1945 a modlitba u kříže na místě hromadného hrobu obětí pohořelického sběrného tábora. Poté se poutníci vydali směrem po trase tehdejšího pochodu přes Ledce, Rajhrad a Modřice na Mendlovo náměstí v Brně, kam mají dorazit kolem 18:00.

Už v roce 2006 se skupina studentů vydala na první pietní pochod ve stopách odsunutých. Smyslem těchto akcí je připomenout si tehdejší události a vrátit je na mentální mapu Brňanů. „Od roku 2015 průvod ale chodí v opačném směru, tedy z Pohořelic do Brna, jako symbol smíření,“ uvedl Ostrčilík.

Zájemci se mohou k pochodu libovolně přidat cestou. Pořadatelé přichystali i dopravu autobusy, které v pravidelných intervalech dojíždějí do Ledce, Rajhradu či Modřic, aby zhruba navazovaly na pochod. Na stanovištích jsou pro účastníky pochodu připraveny stánky s vodou.

Při zakončení Pouti smíření promluví primátor Brna Petr Vokřál (ANO) a předák sudetských Němců Bernd Posselt. Kromě projevů je na programu zapálení svíček za oběti poválečného násilí, koncert kapely Urband a prezentace krajanských sdružení.

V neděli se bude v rámci festivalu Meeting Brno konat pietní akt na nádvoří Kounicových studentských kolejí, které za druhé světové války sloužily jako neblaze proslulé nacistické vězení a popraviště. Pietního aktu se zúčastní čeští i němečtí občané.

Pouť smíření připomíná událost označovanou někdy jako brněnský pochod smrti. Na konci května 1945 muselo město nuceně opustit na 20.000 německy mluvících lidí, mezi nimi mnoho starců, žen a dětí. Podle organizátorů Pouti smíření nepřežilo cestu k rakouským hranicím 1700 lidí. Náhledy historiků i publikované početní údaje se ale různí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?