Záhadnou smrt ptáků vysvětlili hrozící katastrofou

Mezinárodní skupina vědců v čele s Julií Parrishovou z Washingtonské univerzity spojila případ nevysvětlitelné masové smrti ptáků na západním pobřeží Spojených států s nárůstem teploty oceánu v důsledku globálního oteplování. Výsledky studie jsou uvedeny v tiskové zprávě na Phys.org.

Podle závěru odborníků zvířata zemřela na hladovění způsobené poklesem obsahu zooplanktonu ve vodách Tichého oceánu. 

V roce 2014 bylo na pobřeží od Kalifornie do Britské Kolumbie roztroušeno 250 — 500 tisíc mrtvých Aleuťanů (Ptychoramphus aleuticus). Dobrovolníci zaznamenávali umístění mrtvých ptáků a datum jejich nalezení a pak vkládali informaci do speciální databáze. Tato data později vědci spojili s údaji o teplotě vody, oběhu oceánů a množství potravinových zdrojů ptáků, tedy zooplanktonů. 

Ukázalo se, že v letech 2013 — 2015 se povrchní vody poblíž pobřeží Tichého oceánu prudce oteplily a to kvůli poklesu odtoku tepla do atmosféry. Vzhledem k tomu, že zooplankton preferuje chladnější vodu, došlo k podlomení krmné základny ptáků

Podle vědců se tyto případy budou opakovat, jelikož důsledky globálního oteplování se stanou výraznějšími. Odborníci se domnívají, že se v budoucnu celá severní část Tichého oceánu pravděpodobně stane mnohem teplejší. Tvrdí, že událost z roku 2014 je jakýmsi experimentem přírody, jehož výsledky mohou předvídat důsledky.


Není zde článek celý?