Zbývá jen několik dní, aby bylo možné se vyhnout obchodní válce mezi USA a EU – Francie

Washington má jen několik dní na to, aby podnikl výrazné kroky, pokud se chce vyhnout plnohodnotné obchodní válce se svými evropskými spojenci, řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire během setkání skupiny G7.

„Stále máme několik dní na to, abychom učinili nezbytné kroky, abychom se vyhnuli obchodní válce mezi USA a EU, a abychom se vyhnuli obchodní válce mezi členy G7,“ řekl Le Maire žurnalistům, kteří byli na setkání skupiny ministrům financí G7 v Britské Kolumbii v Kanadě. Prohlásil, že první kroky musí udělat Spojené státy.

„Míč se nachází v táboře Spojených států, je na americké administrativě, aby učinila správná rozhodnutí pro vyřešení situace a překonala složitosti,“ cituje jeho slova Reuters. Ostatní nejvyšší činitelé nejvyspělejších ekonomik se k vyjádření připojili.

​Závěrečné vyjádření setkání ministrů hovoří o „spolupracujícím partnerství pro upevnění svobodného, férového, vypočitatelného a vzájemně prospěšného obchodu“, které by mělo být obnoveno. Ministři zemí G7 také žádali amerického ministra financí Stevena Mnuchina, aby předal jejich „jednohlasné znepokojení a zklamání“ ve věci amerického rozhodnutí zavést cla na importy kovů z EU a z Kanady a Mexika.


Není zde článek celý?