Američtí letečtí maršálové vás z očí nespustili ani na krok

Administrativa transportní bezpečnosti USA odhalila podrobnosti tajného programu Quiet Skies, podle kterého pracovníci Federální služby leteckých maršálů sledovali obyčejné letecké cestující od roku 2010. Informuje o tom The Boston Globe.

Cílem programu bylo odvrácení hrozby teroristického útoku, kterou představovali neznámí teroristé nebo podezřelé osoby.

Kvůli tomu letečtí maršálové museli sledovat právě ty cestující, kteří nebyli na seznamu podezřelých osob, to znamená obyčejné občany USA. Na příkaz administrativy transportní bezpečnosti pozorně sledovali konkrétně určeného turistu a posílali soustavné zprávy o jeho chování.

Pracovníci služby bezpečnosti si všímali i nadměrného pocení nebo častých návštěv toalet. Takovým způsobem ozbrojená skupina leteckých maršálů tajně sledovala tisíce Američanů, které měla pod dohledem z místa odletu až do místa příletu.

Letos v lednu pracovníci služby bezpečnosti na letištích USA získali pravomoci na zabavení jakéhokoliv zařízení, pokud jim cestující odmítá sdělit přístupové heslo. Dříve měli právo na prohlídnutí zapnutých notebooků a telefonů, také mohli cestující odeslat na důkladnější kontrolu.


Není zde článek celý?