Babiš prý vyhrál nad Evropou. Ze všech jeho lží patří tahle, k těm snesitelnějším

Žijeme v době, kdy se ani zcela pozitivní zpráva neobejde bez povinné příměsi absurdity a lži.

Lídři států Evropské unie dospěli k dohodě o regulaci a snižování míry imigrace. Bylo to velmi složité a dlouhé jednání, protože v některých případech jsou zájmy států protichůdné. Itálie by se potřebovala o své migranty s ostatními zeměmi podělit, zatímco pro německou politickou scénu by už byla další statisícová várka lidí důvodem k pádu vládní koalice.

Tím se také postupně zhroutila myšlenka přerozdělovacích kvót. Jejich definitivní zrušení bylo předjednáno na jakémsi neformálním setkání, které velkému summitu předcházelo a na němž český premiér Andrej Babiš nebyl. Přesto mu to nebrání si napsat na Twitter, že je zrušení kvót jeho hlavním úspěchem v evropské diplomacii a nikdo nám nebude vnucovat migranty, protože jsme suverénní stát. Ve skutečnosti proto nemusel hnout prstem. Může ale svým hloupějším voličům nabulíkovat, jak je ochránil před těmi hroznými uprchlíky.

Sledovat jeho gejzíry lží je sice dost nesnesitelné, ale v tomto případě to má i svoji lepší stránku. Naše antievropská fronta nemůže být ráda, když je příliš vidět, že se postoje EU začínají blížit našim českým stanoviskům. Tohle bere Klausům vítr z plachet. Ze všech Babišových lží tedy patří tahle k těm snesitelnějším, protože aspoň nepodlamuje naše členství v Unii a naopak ukazuje Čechům, že tu není žádný zlý Brusel, který nás zotročuje, protože faktická rozhodnutí se odehrávají mezi evropskými státníky včetně toho našeho.

Mnohem lepší by ale bylo, kdyby premiér nemusel o své aktivitě v EU vůbec lhát, protože by byla jasně vidět. Třeba, že by se Česká republika přihlásila k aktivní spoluúčasti na řešení evropských problémů. A když se k nim už přihlásí, což se naštěstí také někdy děje, tak aby to nemusela tajit svému vlastnímu obyvatelstvu, protože by to její lídr dokázal doma sebevědomě vysvětlit.

Šéfům vlád Evropské unie se zjevně podařilo kompromisní dohodou s novou italskou vládou a rozhodnutím vybudovat vyloďovací platformy mimo území EU vybrat nebezpečnou zatáčku. Každému rozumnému člověku je již jasné, že se nekontrolovatelná migrace musí stůj co stůj zastavit, protože má potenciál Evropu zcela rozložit a způsobit další nástup hnědého extrémismu. Postoje, které reprezentuje rakouský kancléř Sebastian Kurz jsou nám tak opticky bližší, ale ve skutečnosti jsou mnohem zodpovědnější a sází na společné evropské řešení, na jaké země V4 bohužel zatím nemají dostatek vlastní morálky. To neustálé vyzdvihování našeho vyčůraného postoje, že si od Evropy budeme jenom brát peníze, ale nebudeme ji s ničím pomáhat, z nás nedělá právě přitažlivé partnery.

Ještě nikdy pro nás nebylo členství v Evropské unii tak důležitou věcí, jako nyní, kdy dochází k rozkladu našeho demokratického systému. EU má na naši současnou věrchušku jednoznačný civilizační účinek, což je dobře. Jsme rádi, že se s panem Babišem evropští politici občas baví. Jemu to dělá dobře a nemůže v naší zemi tudíž provozovat ještě mnohem horší rodeo, než jaké už provádí. Musí si totiž dávat pozor na svůj evropský image.

Takže tomuto Babišovu státnickému chování tleskáme. Jsme rádi, že vyhledává jako Forrest Gump situace, kdy se může vyfotit s někým, kdo je v Evropě slavný a významný. A rozhodně nám nevadí, když ho přijme prezident Macron. Naštěstí víme, že Macron přijal v Elysejském paláci především Českou republiku a pan Babiš tam byl u toho proto, že on je právě teď Česká republika. Babiš si pak dá na Twitter obrázek, který ukazuje, že je lvem evropských salónů, aby si řešil svůj komplex problematické postavy, o čemž v Evropě každý ví. A my jsme rádi, že naše země ještě není v úplné izolaci a ještě jsme nevypadli ze hry. Díky tomu s těmi Babišovými „úspěchy“ můžeme žít, i když si je třeba právě vycucal z prstu.

Pavel Safr Twitter Banner

Není zde článek celý?