Babišův případ ohledně estébáctví může být ve Štrasburku pěkný ležák

Andrej Babiš se nějak nehrne do svého dalšího údajného triumfálního soudního vítězství. Mohl sice požádat soud ve Štrasburku, aby přednostně vyřešil jeho spor se Slovenskem ohledně jeho agenství u StB, ale neučinil tak. Pár let se soudil se slovenskými úřady, že je neoprávněně evidován jako agent a když věc nyní dotáhl na evropskou úroveň, najednou je času dost.

Jak zjistil server Seznam.cz, Babišovi advokáti ve Štrasburku nepožádali, aby se případ českého premiéra řešil přednostně.

„Stěžovatel nežádal o přednostní zkoumání, takže je to v režimu všeobecné stížnosti,“ sdělil Seznamu právník u Evropského soudu pro lidská práva Michal Kučera. Soud tedy může žalobu odkládat, pokud k němu dorazí jiné kauzy, kde žadatelé o přednostní vyřízení požádají. Takhle to může trvat několik let.

Trvá tedy současný stav. Rozsudky slovenských soudů, že byl Babiš  ve svazcích StB veden jako agent s krycím jménem Bureš neoprávněně, zrušil slovenský Ústavní soud a Krajský soud v Bratislavě pak Babišovu žalobu na neoprávněnou evidenci ve svazcích zamítl.

Babišův advokát Vojtech Agner pro Seznam nechtěl sdělit, proč věc najednou nespěchá. „K předmětné věci se aktuálně nebudeme vyjadřovat.“

Jak si to vysvětlit? Babiš tvrdí, že soudy pořád vyhrává, tak na to tak netlačí. Otázka je, proč do Štrasburku něco posílal, když prý všechno vyhrál. Nebo je to pokorný altruista, který nechce předbíhat ve frontě. To si zřejmě pomyslí Babišovci, kteří dnem i nocí velkého bosse obdivují. Pak je tu ještě možnost, že si premiér výsledkem není jistý, tak do toho raději moc nezabrušuje.

Zatím tedy můžeme setrvat u toho, co víme. Babiš byl normalizační komunistický kariérista, který si se soudruhy s StB chodil povídat, aby si mohl udržet svou kariéru. Byla taková doba, řekne někdo.

To byla. A byli i takoví lidé. Všechny vlastnosti jim vydržely dodnes a vede se jim prima.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?