Bojovníci proti neomarxistům a EU citují neomarxistu. A ještě zmateně, jak jinak

Podle křižáckého tažení proti neomarxismu, kterého se svorně účastní Václavové Klausové, okamurovci, ultrakatolíci a další spasitelé, číhá dnes neomarxista všude. I komunisté vědí, že neomarxismus je úchylka od osvědčeného staromarxismu. Neomarxismus je pod postelí, v ledničce, ve Vatikánu, v Bruselu. Když jde ale o šíření bludů pro prosťáčky, je i neomarxista dobrý.

Francouzský ekonom Thomas Piketty bývá označován za levicového ekonoma, někdy za neomarxistu (je autorem knihy Kapitál ve 21. století). Zabývá se teorií nerovnosti. Nerovnost je pochopitelně velké tma, ať se týká jednotlivých států, nebo srovnání mezi nimi, protože kapitál se přelévá a často se přelévá z některých zemí víc jinam, než do nich přitéká. Jde ovšem o to, jaký a proč. Někdy se bohatství přesunuje drancováním, jak to vidíme třeba na vztahu Ruska a Číny. Čína těží na Sibiři dřevo, něco za to platí. Peníze skončí v peněženkách oligarchů blízkých Putinovi, místní lidé z toho nemají nic, na Sibiři vznikají obrovské škody na životním prostředí.

V moderní společnosti se ale bohatství nejen přesunuje, ale také se dá rychle vytvářet, pokud to umíte. Ne každý je boháč, protože něco ukradl. Stačí porovnat Severní a Jižní Koreu. Kdo zabránil Mexičanům vymyslet spalovací motor? Vyvezl jim někdo ze země myšlenky a proto tam chybí?

Teď po sociálních sítích koluje malůvka s několika větami. Na obrázku je na ní právě ekonom Piketty, sdělení, že jsme jako Češi poražení a malý graf.

,,Z Česka se stal krmelec Evropy“ a Česko je ,,nejvíce poražený stát“, pokud jde o poměr přílivu eurodotací a odlivu dividend, sdělují nám Parlamentní listy a FB profil Zprávy.

Dočteme se tam: „Podle oficiálních statistik Eurostatu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách ‚odkloněno‘ 7,6 procenta HDP. ‚V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2 252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu ‚vrátilo‘ 1,9 procenta HDP. To dělá 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1 689 miliard korun za sedm let. Roční minus dosahuje 241 miliard korun.“

Je to samozřejmě nesmysl, ale že nesmysl a že samozřejmě Neználkům nedochází. Částečně je omlouvá, že je v tom přikrmují i někteří ekonomičtí komentátoři, kteří sami sebe jinak považují za pravicové. Hlavní problém je v tom, že se srovnávají úplně jiná čísla, tedy jablka a ponožky. Dotace a dividendy spolu nemají nic společného. Proč neporovnat  brambory a asteroidy, má to někdy podobný tvar, to přece každý vidí.

Rozpočet Evropské unie není součet rozpočtů jednotlivých členských států. V uvedených číslech chybí, že asi čtvrtina dividend se u nás reinvestuje zpátky. Málokoho asi napadne, že u nás na modernizaci socialistických podniků nebyl žádný kapitál. Kdyby firmy nezískaly západní vlastníky, zůstaly by zaostalé, nekonkurenceschopné a nejspíš by zanikly a lidé by přišli o práci. Nebere se v úvahu, jaké ekonomické výhody členství v EU díky pohybu zboží a kapitálu poskytuje, což bychom bez členství neměli. Unie dojedná s nečlenskými zeměmi výhodnější obchodní podmínky, než by vyjednala ČR sama.

Internetové „myšlení“ je ale zkratkovité a tak to dopadá podle toho. Debaty se hned ujali ti správní myslitelé. Jeden třeba sděluje: Kdy už konečně všichni pochopí že EU tady nebyla stvořena proto aby se ty ekonomicky slabší státy vyrovnali těm silnym,ale aby ti silní těžili z těch slabších…..a dotace?….😁😁😁…..aby se vlk nažral a koza zůstala celá 😞“ (Gramatické chyby ponecháváme.)

I když jsou na nesmysly čtenáři upozorněni, stejně si jedou to samé. Řekl to pan profesor, co napsal hodně knih, tak proč mu to nevěřit. a „já vidím, jak to s dotacemi vypadá…“ Čísla sem, čísla tam a argumenty typu „já znám jednoho“ a „stejně je to všechno prohnilé, pryč s tím“. Fanatici typu Klause juniora vyhlašují, jak je třeba z Unie hned vstoupit i kdybychom měli všichni o třetinu zchudnout. (Lidem se to líbí, ač neznám nikoho, kdo by chtěl o třetinu zchudnout. Ale zní to tak nějak hrdě. Žádné euro, pojmenujeme korunu na jeden Alois – sto Jirásků. Stanovíme kurs jeden Alois rovná se jedno euro a svět padne do kolen nad naší suverenitou.)

Že bychom museli stejně při obchodování dodržovat evropské normy, protože bychom tam nic neprodali? Moc do toho zabrušujete. Tak budeme vyvážet do Ruska, pryč se sankcemi. Však oni třeba někdy zaplatí, když budou mít čím.

Ale k čemu argumenty. Naservírujte lidem jakoukoli blbost, bude se to líbit.

Není zde článek celý?