Bolton prohlásil, že ho Putin ujistil o nezasahování do voleb

Poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost John Bolton prohlásil, že ho ruský prezident Vladimir Putin ujistil, že Rusko nezasahovalo do amerických voleb.

„Prezident Putin mi řekl, že k žádnému zásahu do voleb ze strany ruského státu nedošlo,“ řekl Bolton v nedělním vysílání Fox News.

V současné době vede vyšetřování údajného zásahu Ruska do amerických voleb a také údajných vztahů Trumpa s Ruskem, které jsou vyvraceny v Bílém domě i v Kremlu, zvláštní prokurátor Robert Müller a paralelně s ním výbory pro rozvědku Směmovny reprezentantů a kongresu USA. Rusko kategoricky popírá podobná obvinění a tvrdí, že jsou nepodložená. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že obvinění ze zásahů do voleb jsou „absolutně neopodstatněná“.

Bolton také prohlásil, že během setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zaznamenal neshody dvou zemí ohledně Ukrajiny.

„Shodli jsme se v tom, že se neshodujeme,“ řekl Bolton v nedělním vysílání CBS v odpovědi na otázku o Ukrajině.

„Hlavním smyslem konání dvoustranného setkání Trumpa a Putina je to, aby projednali otázky a uviděli, kde může být prostor k rozvoji (vztahů — red.) nebo kde tento prostor zcela chybí,“ řekl Bolton.

Přiznal, že Rusko nesměřuje ke konfrontaci s USA a navrhuje jednání o tom, co je možné udělat pro „obnovení plnohodnotných vztahů, založených na zásadě rovnosti a vzájemného respektu“.

Setkání Putina s Trumpem se uskuteční 16. července v Helsinkách.


Není zde článek celý?