Butinová sdělila, proč ji pronásledují v USA

Maria Butinová, která byla zatčena v USA, má za to, že příčinou jsou její politické názory, řekli na ruském velvyslanectví.

„(Butinová) řekla, že je pevně odhodlána dokázat svoji nevinu. Myslí si, že je pronásledována za politické názory a ‚nesprávnou barvu vlasů‘. „Budeme usilovat o osvobození Marie,“ uvádí se v zprávě velvyslanectví o výsledcích návštěvy ruské občanky jeho zaměstnanci.

Na velvyslanectví také sdělili, že se má další návštěva konat 2. srpna.

Ruská občanka byla zadržena v červenci. Je obviněna ze spiknutí s cílem práce jako agent zahraniční vlády bez registrace při Ministerstvu spravedlnosti USA a také z práce jako zahraniční agent.

Hrozí jí trest až 15 let odnětí svobody. Butinová před soudem prohlásila, že je nevinná.

V Moskvě jsou tato obvinění považována za vymyšlená. Advokát Butinové uvedl, že nedělala nic protizákonného a její kontakty v USA souvisí pouze se studiem na místní univerzitě v oboru mezinárodní vztahy.

Mluvčí MZV RF Maria Zacharovová předtím řekla, že ruská občanka byla zadržena bezprostředně před helsinskou schůzkou Vladimira Putina a Donalda Trumpa, aby byl pozitivní výsledek summitu minimalizován. Vzniká dojem, že FBI plní politickou objednávku a že obvinění proti Butinové jsou vymyšlené, dodala diplomatka.


Není zde článek celý?