Byli spočítáni zranění a zbití novináři na Ukrajině

Národní svaz novinářů Ukrajiny (NSNU) zveřejnil výsledky Monitorování fyzické bezpečnosti zaměstnanců médií v zemi za období od dubna do června letošního roku. Informují o tom oficiální stránky svazu.

„Nejvíce případů se stalo v Kyjevě a jeho okolí — devět případů, v Dněpru a Dněpropetrovské oblasti — tři, na západě, zvláště ve Volyni, v Rovenské oblasti, Užhorodu, ve Lvově — pět vyostřených situací s použitím síly proti novinářům,“ uvádí se ve zprávě.

Pouze v období od dubna do června letošního roku bylo na Ukrajině spácháno 22 útoků na novináře, od začátku roku 2018 v NSNU spočítali 45 případů.

Jeden z nejkrutějších případů se stal 20 dubna. Sergej Šapoval z Úřadu vyšetřovatelské žurnalistiky Volyň 24 a Roman Charčenko z agentury 12. kanál připravovali materiál o činnosti nelegálních čerpacích stanic v Ternopolské oblasti na západě Ukrajiny. Bylo na ně zaútočeno, byli mláceni, udržováni proti své vůli v místnosti a také jim rozmlátili vybavení.

Šapoval má roztrženou tvář a hodně pohmožděnin. Charčenko má otřes mozku. Když na místo události dorazili policisté, nechtěli vyřizovat nahlášení případu a volat pohotovost.


Není zde článek celý?