Byly spočítány ztráty následkem obchodních válek

Mezinárodní ratingová agentura Fitch předpověděla, že následkem obchodních válek se růst světové ekonomiky sníží v roce 2019 o 0,4 procentního bodu.

„Rozvoj obchodních konfliktů, které mohou vést k dalším dovozním clům v celkové výši dva triliony dolarů světových obchodních proudů, povede ke snížení úrovně růstu světové ekonomiky o 0,4 procentního bodu v roce 2019, na 2,8 z 3,2 procent,“ uvádí se ve zprávě agentury.

Podle názoru analytiků nejvíce utrpí hospodářství USA, Kanady, Mexika a Jižní Koreje.

Co se týče ruské ekonomiky, Fitch předpovídá zpomalení růstu HDP o 0,6 procentního bodu v roce 2019 a o 0,7 procentního bodu v roce 2020.

Na čínskou ekonomiku budou mít obchodní spory nejmenší dopad: agentura očekává zpomalení růstu HDP pouze o 0,3 procentního bodu v letech 2019 a 2020.

V agentuře Fitch uvádějí, že obchodní války povedou k dalším výdajům společností, snížení mezd a v perspektivě ke snížení mezinárodního obchodu.

Prezident USA Donald Trump nedávno pohrozil zavedením cla na auta vyrobená v Evropě. Bude to uskutečněno v případě, jestliže jednání s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem nebude úspěšné.


Není zde článek celý?