Česká oběť protiruských sankcí: Jak Trumpovy sankce ovlivňují ekonomiku evropských firem

Protiruské sankce uložené Donaldem Trumpem mají velký ekonomický vliv nejen na ruské firmy, ale také na české výrobce. Hospodářské noviny informují, že i česká společnost Safina kvůli sankcím proti své mateřské firmě z Ruska utrpěla ztráty.

Společnost Safina se zabývá zpracováním a výrobou produktů z drahých a neželezných kovů a v současné době se jedná o jednoho z největších výrobců ve střední a východní Evropě. Právě kvůli americkým sankcím se nyní tato společnost potýká s problémy. Safinu vlastní ruská firma Renova Group, jejímž majitelem je ruský oligarcha Viktor Vekselberg. Ten se na jaře dostal na americký seznam sankcí.

Deník mimo jiné uvedl, že společnost má problémy i s účtem v bance. „Jejich český účet jim ČSOB zavřela úplně, problémy jim dělá i domovská Sberbank,“ citují noviny zdroj z blízkého okolí.

Společnost bojuje také s tím, že veškerý byznys musí vést v eurech, a to i přesto, že dolary jsou pro ně zásadní.

„Výsledek je, že musí obchodovat v eurech a peníze posílat přes Rusko. Byznys v dolarech už nemůžou dělat vůbec,“ píše list.

Tato firma však není prvním případem, kdy se evropští výrobci stali obětí protiruských sankcí. Také firma Slovalco, největší slovenský výrobce hliníku, se potýkala s problémy. Nemůže totiž koupit suroviny v Rusku, protože by tím porušila americké sankce proti ruským fyzickým osobám a společnostem.


Není zde článek celý?