Čína navrhla Rusku vytvořit „kosmický internet“

Čínští zástupci navrhli na moskevských jednáních agentuře Roskosmos posouzení možnosti vytvoření analogu OneWeb a Starlink, satelitní skupiny pro poskytnutí přístupu k širokopásmovému internetu. Informuje o tom Sputnik s odkazem na zdroj z kosmického odvětví.

„Na dvoustranné schůzce 4. července prezentovala čínská delegace, která přijela do Moskvy, novému vedení Roskosmosu své plány na vytvoření víceúrovňového satelitního spojení. Na schůzce byla Rusku navržena účast v tomto projektu,“ uvádí se v zprávě.

Roskosmos prezentoval předtím v Moskvě satelitní systém Efir, jehož realizace by si vyžádala asi 300 miliard rublů. Na úplné rozšíření satelitního internetu na celé území RF je zapotřebí přes 70 kosmických přístrojů, na celou Zemi asi 300.

Rusko přiznalo v dubnu zaostávání za USA v technologiích raketových motorů a také v nemožnosti samostatné výroby družic. Ve stejném měsíci zdroj prohlásil, že západní země nechtějí spolupracovat s Ruskem v projektu měsíční stanice kvůli zaostávání „ve všech technologických cyklech výroby kosmické techniky“.


Není zde článek celý?