Čína se nemusí trestat za bláznivou obchodní politiku ostatních

V rámci obchodních bojů Číny s USA někteří analytici čerpají ze srovnání s rokem 2015, kdy centrální banka země dovolila, aby juan klesl téměř o 5 %.

Juan v úterý dosáhl své nejnižší úrovně oproti dolaru téměř za rok. Měna oproti dolaru klesla od března o 6 %, když administrace Trumpa oznámila plány potrestat Čínu za to, co úředníci považují „neférovými obchodními praktikami“.

Čínští představitelé uvedli, že v rámci obchodního boje s USA nepoužijí oslabení juanu, ale tento pokles stále vyvolává otázky ohledně toho, zda by centrální banka země mohla využít juan na podporu vývozu.

Stratég z Deutsche Bank Perry Kojodjojo uvedl, že si myslí, že Čína nebude vzhledem k potenciálním nákladům „ohraničovat“ svou měnu jako součást odvetných opatření proti USA. Podle něj by podobná situace jako v roce 2015 mohla poškodit akcie a způsobit riziko kolísání kapitálu.

Hlavní ekonom čínské Citigroup Li-Gang Liu uvedl, že „se Čína nemusí trestat za bláznivou obchodní politiku jiných“, a souhlasil s tím, že významná devalvace bude pro Čínu příliš nákladná jak v krátkodobém, tak i dlouhodobém horizontu.


Není zde článek celý?