Dostojevskij je proti tomu slabá odvar. Američanovi odložili popravu kvůli soudnímu sporu

Ve Spojených státech se farmaceutická společnost soudí s úřady za to, že její léky nelegálně používají k popravám.

Soudkyně státu Nevada Elizabeth Gonzalezová ve středu odložila popravu dvojnásobného vraha Scotta Raymonda Doziera několik hodin před tím, než měla být provedena. Důvodem je žaloba výrobce sedativního léčiva midazolamu společnosti Alvogen, která tvrdí, že její lék se na popravy využívá nelegálně.

Dozier byl odsouzen k trestu smrti za vraždu 22letého Jeremiah Millera a 26letého dealera Jasena Greena. Měla to být první poprava v Nevadě od roku 2006. Farmaceutická společnost však tvrdí, že její lék nevadské úřady získaly podvodem. Jako adresu příjemce totiž uvedly místo věznice ve městě Ely státní lékárnu v Las Vegas.

Alvogen spolu s desítkami dalších farmaceutických společností odmítá dodávat své léky pro smrtící koktejly. Jedná se však o první případ, kdy se podařilo soudně zakázat použití léku pro popravu. Tentokrát soudkyně rozhodla, že Alvogen má šanci vyhrát soudní spor, a proto nařídila dočasné pozastavení užívání léku při popravách.

Midazolam měl nahradit diazepam poté, co věznici došly zásoby. Tato látka se však během poprav nikdy nevyužívala, a proto se někteří obávají, že odsouzený bude před smrtí trpět.

Sám Dozier se ve vězení pokoušel o sebevraždu a žádá soudce, aby byl popraven bez ohledu na to, zda přitom bude trpět. „Život ve vězení není život,“ cituje 47letého válečného veterána a uživatele pervitinu CBS News.


Není zde článek celý?