EU by prý měla Rusku zaplatit bilion odškodného za komunismus

Vladimir Žirinovskij, vůdce ruské Liberálně demokratické strany, která je v zásadě loajální k Vladimiru Putinovi, požaduje bilion eur odškodnění od Evropské unie. Není to zrovna málo, ona částka tisíc miliard eur odpovídá sedminásobku rozpočtu EU na běžný rok.

„Navrhujeme žalovat Evropskou unii, protože ruský lid zaplatil za to, že ruské území byla použito jako experiment pro budování komunismu,“ řekl Žirinovskij ve středu. Uvedla to ruská tisková agentura „Ria Novosti“.

Tím by podle něj byly odškodněny oběti komunismu, které byly postiženy kolapsem sociální základny a „morálním úpadkem“.
Žirinovskij, kterého kdysi magazín Spiegel Online nazval Ruským Hitlerem, podepřel svůj absurdní požadavek tím, že na Západě je běžné hájit své zájmy u soudu. Rusko by tak mělo taky postupovat.

Politici se podivují na tím, proč by měla za něco platit Evropská unie, která existuje od roku 1993 a její předchůdce vznikl v roce 1951, když se bolševici dostali k moci v roce 1917. Ještě pozoruhodnější je to, co mají evropské země společného s ruským komunismem. Pravda, Marx byl Němec a žil v Londýně, Lenin byl ve Švýcarském exilu a za první světové války mu Německo umožnilo dostat se do carského Ruska a provést revoluci, ale odpovědnost za komunistické řádění na sebe asi sotva někdo vezme. Možná by to mohla zaplatit Gruzie, protože Stalin byl Gruzínec. Nebo Ukrajina, protože Trockij a Brežněv se narodili na Ukrajině. Chtělo by to ještě promyslet.

Nejnovější Žirinovského návrh pochopitelně nikdo nemůže brát vážně a tento politik je znám i v Rusku jako „politický klaun“. Polsku hrozil vymazáním z mapy, kdyby došlo k válce kvůli Ukrajině. V roce 2014 se pro ruskou zpravodajskou stanici Rossija 24 nechal slyšet: „Pobaltské státy a Polsko jsou určeny k záhubě. Budou vymazány. Nic tam nezůstane. Představitelé těchto trpasličích států by si měli uvědomit, kým jsou.“ Předtím zase navrhoval vytetovat úplatkářům písmeno „K“ – jako korupčník. Je to prostě svéráz, mírně řečeno.

Určitě se ale může najít mnoho bystrých hlaviček, které si ke smrtelným hříchům Evropské unie mohou připočítat i to, že může za komunismus a bylo by dobré z Unie vystoupit, než budeme muset slovanské velmoci něco za komunistickou pohromu platit.

Není zde článek celý?