EU jako černoch, Lotyšsko v roli bělošky: kauza „rasistické“ předvolební reklamy (FOTO)

Politická strana Lotyšska se stala terčem kritiky poté, co se na jejich oficiálních facebookových stránkách objevila reklama související s nacismem. Ta se zjevně snaží EU zobrazit jako černocha a Lotyšsko pak jako blonďatou bělošku, která kojí dítě tmavé pleti.

Skandál započal v neděli, když Lotyšská sociálně-demokratická dělnická strana (LSDSP) před plánovanými říjnovými parlamentními volbami zveřejnila kontroverzní snímek. Kromě polonahého páru je na snímku zobrazena také duhová vlajka LGBT (symbol pro hnutí označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby, pozn. red.), v pozadí se objevuje národní vlajka Lotyšska a bývalé logo národního daňového úřadu. Nápis nad obrázkem hovoří o tom, že takhle bude vypadat Lotyšsko, pokud lidé nebudou volit LSDSP.

Příspěvek na sociálních sítích rychle vzbudil vlnu nevole a lidé nařkli stranu z otevřeného rasismu. Na kontroverznosti přidal i původ obrazu, který byl manipulován k tvorbě reklamy. Reklama totiž vychází z původní malby s názvem „Moderní rodina“ a autorem díla je německý umělec Herbert Smagon.

Umělcovo jméno je dobře známo zejména kvůli sériím velmi násilných obrazů zobrazujících nacistické Německo, které bylo znásilněno a zmasakrováno spojeneckými vojsky. Obrazy slouží ke stejnému účelu jako malby v anti-americkém historickém muzeu v Severní Koreji. Díla jsou považována za velmi vlastenecká a inspirující.

Reklama byla z internetu rychle stažena. LSDSP je stranou, jejíž historie sahá do roku 1918, ale v současnosti má jen malou podporu a neobsadila žádná křesla v parlamentu. V roce 1998 se jí ale v legislatuře podařilo obsadit celkem 14 křesel.

Říká se, že osoba, která snímek publikovala, byla ze své pozice odvolána a incident bude řešen na nadcházejícím zasedání. Strana se lidem, kteří se cítí být snímkem uraženi, omluvila. Jakoukoliv souvislost s rasismem však popírá.


Není zde článek celý?