Evropa nepotřebuje Severní proud 2, prohlásil polský premiér

Polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki během debat o budoucnosti Evropy v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie nepotřebuje výstavbu plynovodu Severní proud 2.

„Evropská unie nepotřebuje Severní proud 2,“ řekl Morawiecki a znovu zdůraznil, že plynovod není ekonomickým, ale spíše politickým projektem. Podle něj je projekt nástrojem umožňujícím Rusku ovlivňovat nejen evropskou ekonomiku, ale také politiku.

Projekt Severní proud 2 zahrnuje výstavbu dvou řad plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard m³ plynu ročně z ruského pobřeží přes Baltské moře až do Německa. Nový plynovod má být vybudován vedle Severního proudu. Společností, která byla založena pro plánování, výstavbu a provoz plynovodu Severní proud 2, je Nord Stream 2 AG (kontrolovaná společností Gazprom). Povolení k výstavbě už vydalo Německo, Finsko a Švédsko. Zbývá ještě získat souhlas Dánska.

Proti realizaci Severního proudu 2 vystupuje řada zemí, zejména pak Ukrajina, která se obává, že přijde o zisky z přepravy ruského plynu. Proti jsou také USA se svým ambiciózním plánem týkající se exportu vlastního LNG do Evropy. Kromě toho i Lotyšsko, Litva a Polsko společně prohlásily, že výstavbu neschvalují. Jejich představitelé jsou přesvědčeni, že jde o politický projekt.


Není zde článek celý?