Expert: Iráčané CHTĚJÍ, aby OSN a USA zasahovaly do vnitřních záležitostí Iráku

Americké velvyslanectví v Bagdádu v pondělí vyjádřilo svou podporu iráckému lidu, akcím vlády pro posílení hospodářství, boji proti korupci a zlepšení poskytování služeb. V tentýž den OSN vyzvala všechny znesvářené strany v Iráku k dialogu, který má vést ke vzniku nové vlády a splnit požadavky lidí protestujících na jihu země.

Jak se v Iráku staví ke vměšování do vnitřních záležitostí ze zahraničí?

Ekonomický poradce OSN v Iráku Fallah al-Lami Sputniku řekl: „Irák je suverénní stát z hlediska své ústavy a vlády. Jakékoliv zahraniční vměšování je vnímáno jako útok na suverenitu. Nicméně dnes všichni Iráčané podporují tlak OSN. Lidé rovněž potřebují organizace na ochranu lidských práv, které hájí jejich práva a sledují situaci v zemi.“

„OSN málo tlačí na iráckou vládu v otázce reforem a boje proti korupci. OSN se jakoby stydí provádět rozhodnou politiku kvůli tomu, že situaci v Iráku mají na starosti Američané. Pokud by OSN vyvinula mnohem rozhodnější tlak, tak by dnešní krize nevznikly,“ řekl irácký expert.

Strategický expert z Bagdádu Vasík al Hašími Sputniku řekl, že „do vnitřních záležitostí Iráku se vměšuje hodně sil ze zahraničí, ale hlavně se jedná o ty nejvýznamnější aktéry: USA a Írán. Írán již získal velkou výhodu, když ovlivnil volby premiéra, prezidenta a poslanců parlamentu. Teď se soustředil na sestavení nové vlády a chce ji učinit co nejvíce šíitskou. Proto se snaží maximálně protáhnout její sestavení. Američané se naopak snaží omezit vliv Íránu, a proto usilují o co možná nejrychlejší vznik irácké vlády“.

Proto to vypadá, že pro Američany je dnes výhodnější stabilizovaná situace pro upevnění svého vlivu v zemi, míní strategický expert al Hašími.
Oba iráčtí experti se shodli, že dnešní vměšování USA a OSN do situace uvnitř země má mnohem více kladů než záporů.


Není zde článek celý?