Fedor Gál: Občané mají právo a povinnost jít do ulic. Máme před sebou výzvu

Není třeba kapitulovat. Současná situace České republiky je výzva. Lidé mají povinnost jít do ulic. V tomto duchu se pro Českou televizi vyjádřil k aktuální politické situaci sociolog a disident Fedor Gál. K bouřlivým výstupům v poslanecké sněmovně, kde svojí agresivitou naprosto jednoznačně vyčníval Andrej Babiš, řekl: „Cítím psychické násilí a porušování pravidel.“

Fedor Gál považuje protesty lidí za přirozené. „Občané mají právo a povinnost jít do ulic, když mají pocit, že společenské problémy jsou přehřáté. Občan není od toho, aby jednou za čtyři roky hodil lísteček do urny. Občan je od toho, aby tu moc vnímal, kontroloval a byl aktivní. Toto je projev aktivity lidí. Je to fajn,“ řekl k demonstraci před poslaneckou sněmovnou při jednání o vyslovení důvěry vládě Babiše. Současně ale dodal, že je zásadně proti tomu, aby z davu létaly předměty.

Ve zkratce také shrnul, proč tu máme vládu Adreje Babiše a Miloše Zemana: „Zeman a Babiš bušili na instinkty a pudy, apelovali na strach lidí.“

Fedor Gál si myslí, že před sebou máme výzvu. Současný stav by nepojmenoval koncem první České republiky. „Máme před sebou výzvu a je potřeba se k tomu postavit čelem. Nejsem šťastný ani z toho, jakého máme prezidenta, ale kvůli tomu nebudu rezignovat,“ uzavřel své vystoupení známý sociolog.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?