Finsko uvažuje o pozastavení platnosti Schengenu během summitu Putina a Trumpa

V Helsinkách uvažují o dočasném obnovení pohraničních kontrol po dobu konání summitu mezi dvěma lídry. Podle finské pohraniční stráže dočasná opatření mají zamezit vstupu do země osobám, které mohou přestavovat bezpečnostní hrozbu.

Finský ministr vnitra Kai Mykkänen chce navrhnout zavedení kontrol průkazů totožnosti pro osoby ze zemí Schengenu. Toto opatření má trvat po dobu čtyř dnů od 13. do 17. července. Jeho cílem podle podplukovníka pohraniční stráže Kimma Elomaa je zajistit, aby žádná osoba, která může představovat hrozbu bezpečnosti nebo veřejnému pořádku, nevstoupila do země po dobu trvání summitu mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Ročně Finsko navštíví 2,8 milionu turistů. Největší vrchol připadá právě na letní měsíce. Proto finské úřady plánují provádění kontrol výběrově na místech, která vytipují na základě zpravodajských dat. Elomaa dále dodal, že dojde ke kontrolám cestovních seznamů.

Trump spolu s první dámou Melanií dorazí do Finska 15. července. Příští den do země přiletí Putin na bilaterální jednání.


Není zde článek celý?