Hlístice, které byly 42 000 let zamrzlé v sibiřském permafrostu, oživly

Oživlé hlístice se poprvé od doby pleistocénu opět pohybují a konzumují potravu. Podle vědců se jedná o průlomový objev. Informoval o tom portál Siberian Times.

Hlístice, které pocházejí ze dvou různých míst v Jakutsku, se probraly zpět ke svému životu v laboratoři Ústavu fyzicko-chemické a biologické problematiky věd půdy.

„Získali jsme první data, která dokazují, že mnohobuněčné organismy demonstrují schopnosti dlouhotrvající kryptobiózy v arktickém permafrostu,“ cituje portál Siberian Times zprávu ruských vědců ze čtyř různých institucí, které na výzkumu spolupracovaly s Princetonskou univerzitou.

Vědci zkoumali 300 prehistorických hlístic a zjistili, že dvě mohou být živé.

„Po svém rozmražení hlístice začaly projevovat známky života,“ stojí ve zprávě. „Začaly se hýbat a konzumovat potravu,“ uvádějí vědci.

Jedna hlístice pochází z Duvanného Jaru u řeky Kolyma, poblíž Pleistocénového parku, kde se vědci snaží vytvořit rezervaci s ekosystémem, který existoval v době mamutů. Tato hlístice byla stará 32 tisíc let. Další pochází z oblasti kolem řeky Alazeja a je stará 41 700 let. V obou případech se jedná o samičky.

Podle vědců tento objev přispěje k výzkumu kryomedicíny, kryobiologie a astrobiologie.


Není zde článek celý?