Ištvanův náměstek Komár nejvyšším státním zástupcem? Babiš chce ovládnout i justici

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár před Policejním prezidiem v Praze | FOTO: ČTK

Nedávno uniklo do éteru, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman hodlá odejít. Nyní se objevilo jméno jeho možného nástupce, je jím Pavel Komár, současný náměstek Iva Ištvana. Logiku to má. Olomoučtí vrchní žalobci opakovaně posloužili hnutí ANO a Komára podporuje i Pražský hrad.

Informace, že Pavel Zeman letos vážně uvažuje o konci svého působení v čele Nejvyššího státního zastupitelství, přinesl v dubnu server Aktuálně. Tehdy se v justičních kruzích hovořilo o tom, že se chce ucházet o nově vzniklý post evropského prokurátora, který začne pracovat v příštím roce. Podle těchto zdrojů už svoji případnou kandidaturu konzultoval s eurokomisařkou Věrou Jourovou, a zástupci České republiky začali sondovat, jakou by měl šanci.

Odejde Pavel Zeman?

Pavel Zeman tyto ambice veřejně nepotvrdil. Pro vládu by ostatně nebylo jednoduché prosadit jej na takto exponovaný post z několika kandidátů členských zemí EU, ale úplně bez šancí by nebyl. Nešlo jen o plané spekulace, o čemž svědčilo v té době zahájené hledání jeho náhrady. Nejčastěji bylo skloňováno jméno pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, ale i ona podobné úvahy odmítla.

V této situaci přinesl server Česká justice (4. 7. 2018) pozoruhodnou zprávu, že uvažovaným kandidátem na post nejvyššího státního zástupce je současný náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár. K současnému vedení státního zastupitelství jsou výhrady jak v hnutí ANO, tak na Pražském hradě, a podle zjištění severu měla otázka justičních personálií sehrát důležitou roli i při obsazení resortu spravedlnosti.

Výběr Malé má logiku

To by ovšem stavělo do jiného světla konečný výběr ministryně Taťány Malé, kde skutečně nehrají roli osobnostní kvality, střet zájmů a opsané diplomové práce, ale něco úplně jiného.

Favoritem byl původně Pelikánův náměstek a bývalý člen ČSSD Jeroným Tejc, v jehož neprospěch rozhodly právě jeho dobré vztahy s Pavlem Zemanem. Premiér Babiš se měl pro Taťánu Malou rozhodnout na poslední chvíli a vedle absolutní loajality hrála roli i její ochota podílet se na změnách.

Taťána Malá, kterou prezident společně s premiérem veřejně hájí před „účelovými kampaněmi“, měla už údajně jméno Pavla Komára konzultovat před jmenováním ministryní s prezidentem Zemanem v Lánech. Tuto informaci České justici potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje z justice a okolí prezidenta, Malá ji popírá.

Vítr vane z Hradu

Server Echo24 však zjistil, že Komár má přímluvce i v bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, dnes prezidentově poradkyni pro oblast spravedlnosti.

To by osvětlovalo jiné souvislosti. Benešová má dlouhodobě napjaté vztahy s Lenkou Bradáčovou a v poslední době se přidal i prezident. Její dozoroví žalobci začali před rokem vyšetřovat údajné manipulace s veřejnými zakázkami hradní příspěvkové organizace Lesní správa Lány. Ta proti postupu Vrchního státního zastupitelství v Praze podala ústavní stížnost a od té doby se traduje jejich nevraživost.

Následně došlo k roztržce i mezi prezidentem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Ten odmítl prezidentovo pozvání ke schůzce s odkazem na údajnou obavu ze zásahů do vyšetřování lánského případu. Hrad reagoval jeho nepozváním na slavnostní předávání státních vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října.

Po boku hnutí ANO

U hnutí ANO existuje jiná nepřiznaná motivace, proč sáhnout do kádrových rezerv olomouckého vrchního státního zastupitelství, jež se v posledních letech opakovaně angažovalo v Babišově zájmu, a náměstek Komár nezůstal stranou.

Stačí připomenout ostrý spor o policejní reorganizaci, kterou začali Ištvanovi žalobci Komár a Šereda vyšetřovat s využitím četných úniků do deníků Agrofertu jako ničím nedoložené spolčení mafie. Na Komára podal v této souvislosti kárnou žalobu Pavel Zeman kvůli prozrazení vyšetřovacích kroků proti vedení policejního prezidia.

Senát Nejvyššího správního soudu sice Komárovo kárné potrestání zamítl, ale současně dal za pravdu obžalobě, že vyzrazením jmen mohl ve veřejnosti vyvolat dojem, že se Tuhý s Laubem dopustili trestného činu. „To mělo negativní vliv, určitě to zasáhlo do jejich soukromí a profesní cti,“ uvedl předseda senátu Jiří Palla.

Pavel Komár sehrál vedle Pavla Zemana jednu z ústředních rolí i při odstavení Michala Murína, kdy iniciativně připomněl starší olomoucký návrh na zahájení kárného řízení s bývalým ředitelem GIBS, zaslaný expremiérovi Sobotkovi.

V neposlední řadě byl Komár jedním z účastníků památné tiskové konference krátce po spuštění policejní razie stovek policistů v červnu 2013, vedoucí k pádu vlády. Padla zde řada dosud neprokázaných obvinění ze závažné trestné činnosti, korunovaná ohlášením nálezu 150 milionů korun a desítek kilogramů zlata s mediální zkratkou, že jde o největší korupční skandál v historii České republiky.

Měřeno současnou optikou je předimenzovaná akce Ištvana a Šlachty zjevným fiaskem, což loni uznal i prezident Zeman, který ji označil za policejní provokaci. Patří však ke koloritu doby, že místo aby byli její aktéři vedeni k odpovědnosti i kvůli už prokázaným nezákonným postupům, vážně se uvažuje o jejich odměně.

Skandální volba

Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti. Volba Pavla Komára by byla jen skandálním dovršením faktu, že olomoučtí žalobci se podíleli na mocenském převratu před pěti lety, ze kterého nejvíce vytěžila vlivná politicko-ekonomická skupina dnes trestně stíhaného premiéra.

Stejně jako v případě ministryně Malé by šlo spíše o výběr varianty, nejlépe vyhovující zájmům Andreje Babiše i Hradu. Z Komárovy odborné praxe nejsou známy jeho významnější úspěchy, ani odpovídající publikační práce. Patří však k partě jakobínů, kteří se v nových poměrech osvědčili více než jiní adepti.

Pavel Zeman sice sehrál tristní roli při odvolání Michala Murína, nebyl žádný ostřílený právník, ale aspoň měl za sebou praxi v Eurojustu, a něco ví o fungování demokratického práva. Mimochodem ištvanovci jsou s ním a Lenkou Bradáčovou, která jako dohled stále udržuje při životě kauzu Čapí hnízdo, ve sporu kvůli návrhu zákona, rušícího vrchní státní zastupitelství, a jejich vzájemné vztahy nejsou valné. Co by tyto kroky znamenaly pro stabilitu justiční soustavy, je dnes ve hvězdách.

Komárova instalace do čela státního zastupitelství by jen potvrdila, že hnutí ANO nechce ovládnout jen bezpečnostní složky, ale i justici. I tam samozřejmě patří jen ti nejprověřenější, kteří jsou ochotni krýt záda oligarchovi.

Není zde článek celý?