Izrael je ve stálém styku s Ruskem a USA ohledně situace v Sýrii

Izraelské politické vedení a vojenské velení má stálý styk s kolegy z Ruska a USA ohledně situace v pohraničních syrských oblastech, kde probíhají boje mezi vládní armádou a opozicí, sdělil předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu.

V projevu na zasedání kabinetu požádal, aby syrské úřady dodržovaly dohody staré 44 let o odpoutání vojsk na Golanských výšinách, kde bylo zřízeno demilitarizované pásmo, jsou zde také přítomné mírové síly OSN.

„Budeme i nadále bránit naše hranice, poskytovat humanitární pomoc, nakolik to dokážeme. Nepustíme (pozn. běžence) na naše území a žádáme o přísné dodržení dohod se syrskou armádou z roku 1974 o odpoutání vojsk,“ řekl Netanjahu.

„Jsem ve stálém styku s Bílým domem a Kremlem, ministr obrany a náčelník generálního štábu také udržují spojení se svými kolegy v USA a Rusku,“ dodal premiér.

Jižní (jihozápadní) oblasti Sýrie, které zahrnují provincii Dar’á, Kunejtra a Suvejdu, a hraničí s Izraelem a Jordánskem, patří do zóny deeskalace zřízené v červenci 2017 podle dohody mezi Ruskem, USA a Jordánskem. Syrský prezident Bašár Asad tenkrát prohlásil, že scénář osvobození syrského jihu není zatím určen — buď mírové překonání, nebo silové.


Není zde článek celý?