Kandidát na šéfa GIBS Chalupa (ANO): vyšetřovat Zemana a novičok je fraška, na Merkelovou eutanázii

Komunisté, byť někteří z nich bývalí, pokračují ve svém pochodu institucemi směrem vzhůru. Momentálně je jediným kandidátem na místo šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů bývalý příslušník Československé lidové armády, člen KSČ, bývalý poslanec a momentálně člen ANO Bohuslav Chalupa.

Jak vidí působení GIBS, řekl v rozhovoru pro iDnes.cz. se slibným titulkem „GIBS buď zreformuji, nebo zruším, říká zatím jediný uchazeč o post ředitele“. To je skutečně slibné.

Kdo může za špatnou pověst instituce? „Murín a Bílek (předchozí šéfové inspekce Michal Murín a Ivan Bílek – pozn. red. iDnes.cz) byli ředitelé a zodpovídali za to. Nejsou ale jediní. Velkou roli hráli i náměstci. Osobně mám velice skeptický názor na pana náměstka Martina Šilhavého, protože podle mého názoru možná nese za stav GIBS větší podíl viny než odvolaní ředitelé.“
Proto podle Chalupy, kdyby se toho ujal, lze čekat personální změny.

Mohl by být také posledním ředitelem: „Pokud bych zjistil, že je GIBS například zbytečný nebo dělá dublovaně práci, kterou dělají bezpečnostní sbory, případně není schopen zargumentovat, že se to standardními prostředky dát dohromady nedá, tak budu první, kdo bude navrhovat zrušení sama sebe.“

Být členem ANO a zastávat takovou funkci by nejspíš bilo do očí, a tak konstatuje, že by pravděpodobně „musel přerušit členství“.

Možná by se neměl tak ukvapovat. V dnešní době už je to přece dost jedno. Stejně těžko očekávat, že by přijetím nějaké funkce ztratil paměť, názory (pokud nějaké má), kontakty a cíle.

Faktem je, že viděno zvenku není jeho vztah k majiteli a předsedovi ANO Babišovi růžový. Když je tázán, jak to bylo se sporem s Babišem ohledně toho, že je jeho podpis na závěrečné zprávě vyšetřovací komise pro reorganizaci policie, a jestli měl možnost „si to nějak vyříkat“, lakonicky konstatuje: „Nebyl zájem.“

Kromě toho také kritizuje, že v ANO u některých lidí dochází ke kumulaci funkcí. Může být zhrzený, protože se znovu nestal poslancem. Možná se tak činí věrohodným a nezávislým. Tak to ještě uvidíme.

Protože je Chalupa poměrně pilný, pokud jde o vyjadřování svých názorů, můžeme si udělat jakýsi obrázek o stavu jeho mysli. Na FB například sdílí Parlamentní listy, třeba článek „Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci“. (Parlamentní listy mají v oblibě dlouhé titulky.)

Poslední dění po summitu EU, kdy kancléřka Merkelová sdělovala, že má i souhlas zemí V4 ohledně vracení migrantů, okomentoval na FB rázně: „Co dělá naše „ministerstvo pravdy“?!, není tohle případ typické účelové lži, obelhávání občanů, možno říci i ukázka takzvané hybridní kampaně … proti vlastním spojencům? Nebo je problém v tom, že původcem není RF, pan Putin, ale osobně madam M? Koho teď budeme sankcionovat? Budeme vypovídat německé diplomaty napříč celou EU? Nebo jen nechápu ten zásadní rozdíl v tom, že lež ruská je špatná, kdežto lež německá je morálnímu zdraví EU navýsost užitečná?!“

Vzhledem k tomu, že v normálních poměrech, které v Evropě pořád ještě dost trvají, trvalo asi den, než se to vyjasnilo, nebylo žádného zásahu „ministerstva pravdy“ a ani jiného ministerstva zapotřebí.

Má však radikální návrhy, co by se mělo Merkelové stát: „…tak co kdyby ji současní premiéři Maďarska a Rakouska požádali, ať skočí z okna…“ Nebo „?… proč konečně nepožádá o eutanazii, všem by se dost ulevilo.“

Také se mu nezdá, že by se měly v Senátu probírat lži Miloše Zemana ohledně novičoku: „…škoda, mohli jsme se pobavit další šaškárnou.“ Šaškárnu a především dezinformaci vypustil ovšem Zeman, ne Senát.

Kromě Parlamentních listů čte exposlanec Chalupa i Blesk. Zaujal ho článek s titulkem „Obžalovaní katalánští politici se vracejí domů. Do tamních věznic“. K tomu dodává: „…a my, jako EU chceme ukazovat prstem na Rusko nebo Turecko, nebo Sýrii?“

Pan Chalupa zřejmě není informován. Před referendem o katalánské nezávislosti vyhlašoval tehdejší katalánský premiér, že kdyby vyznělo kladně, hned vyhlásí samostatnost. Že bylo referendum nezákonné, je jedna věc. Dejme tomu, že to byla taková společenská akce, ale s tím vyhlášením nezávislosti do dvou dní to asi premiér Katalánska trochu přehnal, ne? Jako že by ze dne na den nemohli lidé z Katalánska najednou ani vycestovat do sousední vesnice? Z schengenského prostoru by Katalánsko vypadlo, doklady (nikým neuznaného) státu by ani nebyly vytištěny, jen tak by najednou vypadlo Katalánsko z Unie i NATO. Obyvatelé hlavního města Barcelony by byli proti (už tam vznikla iniciativa, že by pak Barcelona sama stejným způsobem vyhlásila samostatnost). To všechno je už je tak trochu důvod pro jistou nevoli španělských úřadů, ne?

Mezitím se v Rusku političtí odpůrci posílají do táborů, političtí vězni sedí po podezřelých procesech, velká média jsou zputinizována, střílí se novináři, Rusko a režim diktátora Asada vraždí civilní obyvatelstvo v Sýrii (Putin lidi plošně vraždil předtím v Čečensku), ruští vojáci za použití nejnovějších zbraní vedou nevyhlášenou válku proti Ukrajině, ruskou zbraní bylo sestřeleno civilní letadlo a tak dále.

Rozhodně je pan Chalupa člověk zvláštního ražení, jak to o sobě komunisté dříve říkali. Do dnešní doby se ale zcela hodí. Už se těšíme, jak by dohlížel na ty bezpečnostní sbory.

Není zde článek celý?