Kolik vojáků mají USA v zahraničí?

Předseda sboru náčelníků štábů odhadl počet vojáků ve vojenské službě mimo zemi a označil hlavní oblasti jejich misí.    

Spojené státy mají více než 300 000 vysídlených vojáků v 177 zemích, řekl předseda sboru náčelníků štábů a generál námořní pěchoty Joe Dunford.

„Dnes je více než 300 000 Američanů vysídlených nebo nasazených v 177 zemích,“ uvedl Dunford, jehož citovalo ministerstvo obrany USA.

Na shromáždění národních veteránů v Kansas City v Missouri, generál vyjádřil svou hrdost na „více než dva milióny lidí, kteří dnes slouží v americké armádě.“

V této souvislosti deklaroval své zvláštní uznání vojákům v Iráku a Sýrii, jakož i vojenskému kontingentu odpovědnému za „monitorování Koreji a zlepšení interoperability se spojenci v Polsku.“

„Mohu s absolutní jistotou říci, že americká armáda má konkurenční výhodu nad jakýmkoli potenciálním protivníkem,“ uvedl Dunfold a zhodnotil příspěvek vojáků a jejich rodin, kteří „stále nesou mimořádnou oběť.“

Okupace americké armády v Evropě se skládá z nejméně 13 posádek, které se nacházejí v Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, Německu a Itálii. Současně letecké síly USA udržují sedm vojenských základen na Kypru, v Řecku, Itálii, Velké Británii, Německu a Belgii.

Ačkoli to Dunford vidí jako strategickou výhodu, společný dojem je takový, že americká armáda je přepínána ve snaze udržet globální impérium. Je třeba také poznamenat, že mnoho z těchto nasazení je zcela nelegální bez souhlasu dotyčného státu, jako je třeba Sýrie.

Údržba těchto zámořských posádek stojí bilióny dolarů, což by mohlo být raději vynaloženo na zlepšení infrastruktury, zdravotní péče, vzdělání a masivní populaci bezdomovců. Nicméně je nepravděpodobné, že by tyto prostředky byly odkloněny od těchto kritických potřeb, neboť americká armáda je hlavním vynucovatelem přijetí vůle nejvyšších kapitalistů Ameriky.

(Ilustrační obrázek Foto: Reuters)

Není zde článek celý?