Kyjev vysvětil britským médiím význam hesla „Sláva Ukrajině!“

Ukrajinské velvyslanectví ve Velké Británii na své stránce na Twitteru zareagovalo na informaci v britských médiích o tom, že heslo „Sláva Ukrajině!“ je nacionalistické.

„Chtěli bychom připomenout [novinám] The Sun a The Independent, že „Sláva Ukrajině!“ znamená „Glory to Ukraine!“ — je to vlastenecký výraz typu „Ať žije Francie“, „Ať žije královna“, „Ať Polsko bude Polskem“, uvádí se ve zprávě.

„Budete nazývat ty, kteří opakují tyto fráze, nacionalisty a vypískávat je?“ ptají se pracovníci diplomatického úřadu Ukrajiny ve Velké Británii.

8. července se na síti objevila videonahrávka, na níž hráč chorvatského národního týmu Domagoj Vida použil heslo „Sláva Ukrajině!“ po vítězství nad ruským týmem ve čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale. Později řekl, že to byl vtip. „Žádná politika. Je to vtip. Mám tam přátele z doby kyjevského Dynama, nic jiného jsem neměl na mysli. Nechci míchat fotbal a politiku. Mám rád Rusy, mám rád Ukrajince, mám rád Brazilce, mám rád všechny,“ řekl fotbalista.

Disciplinární výbor Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) udělil Vidovi napomenutí, jelikož jeho slova byla hodnocena jako nesportovní chování.


Není zde článek celý?