Malá rezignuje na post ministryně spravedlnosti, rezort chce vést Babiš

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá oznámila, že rezignuje. Po schůzce s premiérem Andrejem Babišem a po své neuvěřitelné tiskové konferenci předstoupila před novináře a sdělila, že končí. Odmítla však, že by ve svých diplomových pracech opisovala, a tvrzení považuje za kampaň. Ještě před několika hodinami přitom Malá trvala na tom, že ve vládě zůstane.

„Rozhodla jsem se sama, nechci dále čelit mediálnímu tlaku,“ řekla Malá a tvrdila, že tak učinila z vlastního rozhodnutí, nikoli kvůli tomu, že by jí krok nařídil předseda vlády.

Babiš bude žádat prezidenta Miloše Zemana, aby řízením ministerstva prozatímnně pověřil jeho samotného. Premiér je přitom trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo.

Premiér Babiš k tomu uvedl, že výbor vyjádřil Malé podporu a vedení hnutí je přesvědčeno o tom, že nepodváděla. Zachovala se podle něj statečně. „Je jasné, že pokud by nerezignovala, tak samozřejmě od rána do večera by to poškozovalo nejen hnutí, ale i vládu, která má dostat důvěru ve středu,“ uvedl. Dodal, že nepřepokládá, že by se kvůli demisi ministryně měl posunout termín hlasování o důvěře.

Prezidentu Babiš navrhne, aby řízením ministerstva pověřil jeho do doby, než se za Malou najde náhrada. O tom, kdo by to mohlo být, premiér odmítl spekulovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?