Merkelová: výdaje na Bundeswehr rostou. Ten ale nezbrojí, pouze se "vybavuje"

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala členské země NATO, aby kvůli situaci na Donbasu a kvůli připojení Krymu k Rusku zvýšily své vojenské výdaje. Zmínila přitom, že Bundeswehr již v minulosti hospodařil s vysokým rozpočtem přesahujícím 2 % HDP. V současné době se nejedná o „zbrojení“, nýbrž o „vybavování“ dlouhé roky zanedbávaného vojska.

Merkelová prohlásila, že v posledních letech se výzvy stojící před aliancí prudce transformovaly. Připojení Krymu k Rusku a konflikt na východní Ukrajině měly rozhodující roli v „radikálních změnách a rozhodnutích“, které činilo NATO, prohlásila kancléřka.

Ve svém vystoupení označila NATO a organizaci, jež je potřeba i ve 21. století. Aliance musí podle jejích slov ukázat jednotu ve vůli k vlastní obraně, což se, podle jejích slov, projevuje zejména ve zvýšené „přítomnosti“ ve východní Evropě.

„Německo už mělo v době studené války vyšší výdaje na obranu (než 2 % HDP požadovaných NATO). Následně jsme ale velmi na Bundeswehru šetřili. Z toho důvodu se nyní nejedná o zbrojení, ale o vybavování (armády), neboť se na tyto nové výzvy musíme opravdu připravit. V posledních letech došlo k velkému technologickému pokroku. Kvůli tomu v posledních letech rostly výdaje na obranu,“ prohlásila Merkelová na videu umístěném na Twitteru a dodala, že výdaje na armádu porostou i v roce 2019.


Není zde článek celý?