Možnost zastat se okradených rodin: to je pro Babiše přímo dárek z nebe

Z hlediska Andreje Babiše je vynoření se chudáků podvedených lidí z H-systému přímo dárek z nebe. Tady se může zapojit a ať to dopadne jakkoli, nemůže prohrát. Na rozdíl od Miloše Zemana tady nemá Babiš máslo na hlavě. Jeho lidi H-systém neplatil, jedince z Lidového domu ale ano. Václav Klaus zase v rámci amnestie zastavil řízení několika lidí obviněných z podvodu. Řízení se prý protahovalo. Jde pochopitelně o to, kdo ho protahoval.

Celý případ odpovídá Babišově líčení polistopadového období jako ráje zlodějů, kam on přišel nastolit pořádek. Okradený chudák, navíc dvakrát okradený, to je příležitost se objevit na scéně jako zachránce. I kdyby to měl zaplatit všechno ze svého a lidem pak předat za korunu. To ale třeba nebude nutné, ještě tu máme stát. Kdyby ale všechno selhalo, bude jistě na koho ukazovat prstem. Politici, soudci…

Je to pochopitelně dvousečné, protože okradených tu bylo v různých kauzách hodně a nikdo se jich nezastal. Bylo by nepříjemné, kdyby se najednou všichni objevili s transparenty před vládními úřady a dožadovali se spravednosti i pro sebe.

Z hlediska taktiky těžko Babišovi vyčítat, že využije každou příležitost. Má to v tomto případě snazší, protože vládne. Opozice nevládne a může jen připomenout, na čem se kdysi podíleli Zeman a Klaus. Babiš má za sebou taky hezkou řádku všelijakých nepřátelských převzetí, ale to nezískalo lidovou popularitu. Něco mezi firmami, kdo ví jak to bylo. Rodinu bez střechy nad hlavou si každý představí snáz.

Máme před senátními a obecními volbami, nějaké téma se vždycky hodí. Po sudetských Němcích, uprchlících, lithiu a třicetikorunovém poplatku u doktora jsou okradení lidé příležitost ukázat, jak tu všechno bylo prohnilé a je třeba to vyčistit. Je otázka, jestli to vystačí, volit se bude až v říjnu. Ono se ale vždycky něco najde.

Bývalé politické veličiny naházely do vzduchu dost bumerangů a ty najednou přilétají zpět. Kdo by to byl řekl.

Není zde článek celý?