„Můžu být taky hloupý“. Média zjistila, jak Juncker hrozil Trumpovi

Média se dozvěděla zajímavé detaily z vyjednávání amerického prezidenta Donalda Trumpa a předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera. Zároveň varují, že obchodní válka nemusí být u konce.

Hned jak Juncker vešel do Oválné pracovny, bylo jasné, že Trump byl naladěn na vyjednávání, píše list Wall Street Journal s odkazem na zdroj, který se schůzky účastnil.

Juncker toho využil a hned Trumpovi řekl, že by se měli vyvarovat dalších cel, které pouze zbytečně a hloupě poškozují obě strany.

„Pokud chcete být hloupý, tak můžu být taky hloupý,“ řekl Juncker Trumpovi a položil před něj asi tucet barevných kartiček s čísly a grafy.

Každá kartička měla nejvýše tří čísla nebo grafy, které se týkaly určitého tématu: auta, standardy lékařského vybavení apod. „Věděli jsme, že to není akademický seminář,“ řekl člen evropské delegace, „muselo to být velmi jednoduché“.

Prozatím však není jasné, zda se EU a USA doopravdy mohou na něčem dohodnout. Jak varuje FT, může se jednat pouze o příměří v obchodní válce. Není jasné, zda se Trump spokojí s vyhlášením vítězství, nebo se k problematickým otázkám vrátí.

Není například jasné, co přesně znamená, že EU bude importovat více sóji nebo zkapalněného plynu. Jedná se pouze o deklaraci, žádná dohoda není. Die Welt se dále pozastavuje nad tím, proč řeč nešla o automobilovém průmyslu, na kterém Trumpovi tolik záleží. Před schůzkou Washington Post citoval své zdroje, podle kterých Trump uvažuje o zavedení 25 % cel na import veškerých vozidel. Není jasné, zda se této myšlenky zřekl.

Z tohoto důvodů je ještě příliš brzy na to, abychom označili schůzku Junckera a Trumpa za úspěšnou.


Není zde článek celý?