NATO: „Ruské agresivní akce“ podrývají euroatlantickou bezpečnost

Dnes odstartoval dvoudenní summit NATO v Bruselu. Na něm byla přijata deklarace, která obviňuje Rusko a Írán z destabilizačních aktivit. Dodává však, že aliance je otevřena dialogu s Moskvou.

Rusko

V deklaraci summitu severoatlantické aliance stojí: „Ruské agresivní akce včetně hrozeb a používání násilí k dosažení politických cílů házejí rukavici alianci a podrývají euroatlantickou bezpečnost a pravidla mezinárodního řádu.“

V deklaraci se však poukazuje na to, že aliance je otevřena k dialogu prostřednictvím Rady NATO-Rusko.

„Více než dvě desetiletí se NATO snažilo vybudovat partnerství s Ruskem, a to i prostřednictvím mechanismů Rady NATO — Rusko… Zůstáváme i nadále otevřeni pravidelnému, konkrétnímu a věcnému dialogu s Ruskem na základě principu reciprocity v Radě NATO — Rusko s cílem vyvarovat se špatných odhadů nebo neúmyslné eskalace a zvýšit průhlednost a předvídatelnost,“ uvedla aliance ve společné deklaraci.

Předtím se generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyjádřil proti izolaci Ruska a vzhledem k problémům mezi Moskvou a členskými státy NATO zdůraznil význam dialogu s Ruskem.

Írán

Aliance rovněž vyjádřila své znepokojení aktivitami Íránu. „Znepokojuje nás zintenzivnění testů raket, jejich dolet a přesnost a rovněž destabilizující aktivita Íránu v oblasti Blízkého východu,“ stojí v deklaraci.

Summit NATO probíhá na pozadí rostoucích sporů mezi Spojenými státy a evropskými spojenci o výši obranného rozpočtu a obchodu. Americký prezident požaduje, aby evropské země zvýšily své obranné výdaje a aby EU zrušila omezující obchodní opatření. Kromě toho na tiskové konferenci s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem Trump obvinil Německo z toho, že je ruským zajatcem, protože kupuje ruský plyn.


Není zde článek celý?