Nehorázné: Babišův poslanec chce uzákonit možnost ovlivňovat soudní procesy

Kauza bývalých klientů H-Systemu, kteří mohou přijít o střechu nad hlavou, zjevně dobře slouží Andreji Babišovi. Nejen, že sám premiér se rozhodl, komplikovanou situaci vyřešit a tím si zvýšit oblibu u voličů, kteří na oplátku v komunálních volbách hodí hlas jeho hnutí. Nyní se objevil i hlas z ANO, který volá po ovlivňování soudů ministrem spravedlnosti. Podupání právního státu je v plném proudu.

„Musí být nějaká pojistka, že pravděpodobně ministr spravedlnosti do toho bude moct vstoupit, odebrat soudní proces nějakému soudci a přidělit ho někomu jinému,“ řekl Babišův poslanec Pavel Juříček Českému rozhlasu. Svůj názor samozřejmě vztáhl ke kauze H-System, která nyní hýbe veřejným míněním.

Je ovšem důležité si uvědomit, že nejde jen o tento jeden případ a poslanec ANO hovoří i o budoucích soudních jednáních, která by se podle jeho názoru, v němž se určitě stoprocentně shodne se svým stranickým a ideovým vůdcem, měla být ovlivnitelná. Zaštítění se případem, který nyní vyvolává silné emoce je pouze populistickou zástěrkou.

Pokud by se skutečně tento nepřípustný návrh dokázalo prosadit, mohl by už Andrej Babiš být zcela klidný ohledně svého trestního stíhání kvůli Čapímu hnízdu. To přeci podle některých zástupců hnutí ANO není v zájmu státu a je třeba ho pozastavit, popřípadě úplně ukončit.

Kdyby se tak z nějakého důvodu nepodařilo vyřadit vyšetřovatele a celá kauza premiérova rodinného sídla by se nakonec dostala k soudu, nebylo by podle Juříčkova nápadu nic jednoduššího než aby ministr spravedlnosti, které spadá pod hnutí ANO, tedy přímo pod vyšetřovaného Babiše, zasáhl.

Nechutné, nepřípustné a nepřijatelné návrhy zástupce hnutí ANO už musí varovat všechny politické strany, ať už koaliční, nebo opoziční, že je třeba zastavit takovéto snažení o destabilizaci české justice. Už nestačí jen slova, ale je nejvyšší čas na činy, které omezí Babišovu snahu dosáhnout absolutní moc.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?