„Nezasloužím si být srovnáván se satanem“ – Salvini reaguje na kritiku katolíků

Euroskeptický italský vicepremiér Matteo Salvini reagoval na kritiku poté co jej katolický časopis označil za jeho proti-imigrační politiku za Satana.         

„Vade Retro Salvini“ bylo na přední straně populárního katolického týdeníku Famiglia Cristiana. Na obalu je ruka, která spočívá na čele Salviniho, zatímco titulek vyslovený katolickými exorcisty říká „Ustup Satane“.

Uvnitř časopis odsuzuje Salviniho za rozhodnutí vlády zablokovat přistěhovalecké lodě před přistáním v italských přístavech. Salvini argumentuje tím, že díky své poloze na Středozemním moři má Itálie nepřiměřeně velký počet migrantů, z nichž mnozí přichází na „záchranných lodích“ provozovaných mezinárodními nevládními organizacemi.

„Porovnávají mě se Satanem? To si nezasloužím,“ odpověděl Salvini. „Jsem potěšen tím, že dostávám každodenní podporu od mnoha žen a mužů z církve, kteří mě povzbuzují a žádají, abych se nevzdával,“ dodal.

Salvinoho strana Liga se stala v letošních volbách třetí největší stranou v Itálii.

Od převzetí funkce Salviniho vláda zpomalila tok migrantů do Itálie. Minulý měsíc Itálie zablokovala loď, která přepravovala stovky přistěhovalců a varovala, že Itálie už nebude „komplicem v obchodování s utajovaným přistěhovalectvím.“

Jeho postoj jej postavil do rozporu s vlivnou katolickou církví země, přičemž článek v časopise citoval řadu katolických biskupů v kritice italského vůdce. Papež František byl také nekompromisním kritikem politiky uzavření hranic na celém světě a opakovaně vyzval EU, aby učinila více v pomoci migrantům.

Salvini se v úterý vysmál „dobročinné“ nabídce EU, která chce členským státům poskytnout 6 000 eur za každého migranta, kterého zachrání s tím, že každý migrant stojí stát mezi 40 000 až 50 000 eur.

„Pokud chtějí dát peníze někomu jinému, mohou tak učinit. Itálie nepotřebuje charitu,“ uvedl.

(Matteo Salvini Foto: ANSA/ALESSANDRO DI MEO)

Není zde článek celý?