Obchodní napětí stoupá: V Mexiku chtějí místo americké pšenice dovážet ruskou

Mexiko může uvalit na Spojené státy odvetná cla, což nutí mexické společnosti na zpracování obilí snížit svou závislost na importu amerických surovin. Jednou možnou alternativou je Rusko.

Podle agentury Reuters se tři velké mexické korporace, které většinu pšenici dovážely z USA, nyní poohlížejí po alternativních dodávkách z Ruska a Latinské Ameriky. Bojí se totiž, že pokud mexická vláda uvalí odvetná cla na pšenici a další obilniny, jejich cena prudce vzroste.

V mexické obchodní skupině Canimolt, která sdružuje 80 % společností na zpracování obilí v zemi, agentuře Reuters uvedli, že preventivní změna importních priorit je způsob, jak poslat Trumpovi „vzkaz“ v otázce cel.

„Je to důležitý vzkaz panu Trumpovi. Nemůžeme pokračovat v naší absolutní závislosti (na USA),“ uvedl šéf Canimoltu Jose Luis Fuente.

Tento krok se samozřejmě nelíbí americkým farmářům. Od začátku letošního roku se americký export pšenice do Mexika propadl o 38 % na 285 milionů dolarů, zatímco celkový americký export pšenice klesl o 21 %.

„Je to frustrující. Mexiko je pro nás přirozený trh,“ cituje farmáře Kena Wooda portál The Hill.

Trumpova administrativa uvedla, že hodlá poskytnout 12 miliard dolarů dotací americkým farmářům. Americký prezident uvedl, že si je jist, že obchodní vyjednávaní dopadnou úspěšně a vyzval je k trpělivosti.

„Vyjednávání pokračují velmi úspěšně, paráda. Výsledek bude stát za to,“ napsal ve středu Trump na svém Twitteru.

USA uvalily cla ve výši 25 % na ocel a 10 % na hliník na dovoz z EU, Kanady a Mexika.


Není zde článek celý?